خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مرکزهماهنگى شوراهاى قومى، خواستار جمع آورى خيمه هاى تحصن شد

مرکزهماهنگى شوراهاى قومى، خواستار جمع آورى خيمه هاى تحصن شد

Jun 12, 2017 - 14:55

کابل (پژواک، ٢٢ جوزا ٩٦): مرکزهماهنگى شوراهاى قومى، خواستار جمع آورى خيمه هاى تحصن در کابل شد و ضمن تاکيد بر وحدت ملى گفت مسوولينى که در مهار کردن رويدادهاى اخیر بی پروایی کرده اند، به څارنوالى معرفى شوند.

در دهم جوزاى سال روان، در يک انفجار موتربم در منطقه وزير اکبرخان شهر کابل، حدود ١٥٠ تن کشته و بيش از ٣٥٠ تن زخمى شدند، که اکثر آنها افراد ملکى بودند.

به دنبال اين حمله روز جمعۀ هفته گذشته، شمارى از مردم در کابل، دست به تظاهرات زدند که به خشونت گراييد. به اساس گزارش ها، در اين تظاهرات از مظاهره کننده ها هفت تن کشته و ده تن زخمى شدند. همچنان گزارش ها مى رساند که در اين تظاهرات، ٢٥ پوليس نيز زخم برداشته اند. در جمع کشته شده ها محمد سالم ايزديار نيز شامل بود.

به تاريخ ١٣ جوزا در سه حملۀ انتحارى و انفجارى در مراسم جنازۀ محمد سالم ايزديار پسر محمدعلم ايزديار معاون مشرانوجرگه که در تظاهرات کشته شده بود، هفت تن کشته شده و ١١٩ تن ديگر زخم برداشتند.

به دنبال اين حملات، اعتراض کننده ها در مناطق مختلف شهر کابل ٩ خيمۀ تحصن برافراشته و خواستار برکنارى رييس جمهور، رييس اجرايى و برخى مقام هاى امنيتى و همچنان مجازات عاملان رويدادهاى يادشده گرديده اند.

مسوولان مرکز هماهنگى شوراهاى قومى افغانستان، امروز طى نشستى در کابل، ايجاد اين خيمه ها را تشويش برانگيز خوانده گفتند که از اثر ايجاد اين خيمه ها، بيشترين ضرر به مردم رسيده است.

عبدالخالق حسینی پشه یی رییس دارالانشاى اين مرکز، امروز در نشست خبرى در کابل ضمن تقبيح حملات يادشده گفت که خيمه هاى تحصن، براى مردم مشکلات ايجاد کرده است و بايد جمع آورى شود.  

وى از اعتراض کننده ها خواست تا خواسته هاى شان را از طريق گفتگو مطرح کنند.

در قطعنامۀاین شورا از حکومت خواسته شده تا آن عده از مسوولین امنیتی، افراد و اشخاصى که در مهار کردن واقعات و حوادث اخیر تنبلی و بی پروایی نشان داده و خلاف قانون عمل کرده اند، به ارگان های عدلی و قضایی معرفی گردد.

اين درحالى است که شام روز گذشته، وظايف حسن شاه فروغ قوماندان زون ١٠١ آسمايى کابل و گل نبی احمدزی قوماندان گارنيزيون کابل، به حالت تعليق در آورده شد.

در ادامه این قطعنامه، از دولت خواسته شده تا با دشمن عمل بالمثل نماید، از ترحم کار نگیرد و دولت در تمام ارگان های امنیتی کادرهای مسلکی، بی طرف و آگاه را استخدام نماید؛ تا اصل مجازات و مکافات عملى شود.

در این قطعنامه از سیاسیون تقاضا شده تا با در نظرداشت وضعیت کنونی کشور همدیگر پذیر شوند، در یک صف واحد در سنگر دفاع از منافع ملی قرار گيرند، از دولت و ارگانهای امنیتی کشور حمایت نمایند و صف مبارزه علیه تروریزم را تحکیم بخشند.

در قطعنامه تذکر رفته است: «ما خواهان سرنگونی نظام نیستیم؛ از کار کردهای اصلاحی، انکشافی و سیاسی دولت دفاع می نماییم؛ اما از دولت می خواهیم که دستگاه دولت را از اشخاص فرصت طلب و مزدور که از درون نظام به آسیای دشمن آب می ریزند، اتحاد ملی و مردم جنگ دیدۀ ما را فدای منافع شخصی خود می سازند تصفیه نماید.»

در اخیر این قطعنامه، شوراهای قومی افغانستان، از شهروندان کشور به خصوص جوانان خواسته است که از نوشته های بیجا و بی مورد در صفحات اجتماعی بر علیه اقوام و یا یک آدرس مشخص، خود داری نمایند.

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement