خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سادات: در سال روان تمام ولايات از طريق فايبرنورى باهم وصل مى شوند

سادات: در سال روان تمام ولايات از طريق فايبرنورى باهم وصل مى شوند

Jun 17, 2017 - 15:16

کابل (پژواک، ۲۷ جوزا ۹۶): وزارت مخابرات، از تکميل کار پروژۀ پنج هزار تيليفون ديجيتل و ۱۵۰ کيلومترلين شبکه فايبرنوری در ولايات پکتيا و خوست خبرداده و مى گويد که درسال روان، نُه ولايت باقى مانده نيز از طريق فايبرنورى باهم وصل مى شوند.

سيد احمد شاه سادات سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، امروز در يک نشست خبرى گفت که کار پروژه پنجهزار سيت تيليفون ديجيتل، در ولايت  خوست و ۱۵۰ کيلومتر لين شبکه فايبر نوری در شهرگرديز ولايت پکتيا و ولايت  خوست، امروز به بهره بردارى سپرده شد.

وی، هزينه مجموعی اين دو پروژه را پنج ميليون دالر امريکايی عنوان کرده گفت که اين مبلغ، از بودجه انکشافی وزارت مخابرات و تکنالوژی و معلوماتی و بانک جهانی پرداخت شده و در مدت بيش از يکسال اين دو پروژه  تکميل گرديده است.

موصوف افزود که فراهم آورى تسهيلات تيليفون و انترنت، برای باشندگان ولايات خوست و گرديز، در پيشرفت و انکشاف اجتماعی آنان نيز موثر واقع می­گردد.

سادات، از وصل ۲۵ ولايت مختلف کشور، با شبکه فايبر نوری خبر داده گفت که اين وزارت پلان دارد که در سال ۲۰۱۷ به تعداد ۹ ولايات ديگر از جمله، پنجشير، سرپل، فراه، نيمروز، ارزگان، غور، نورستان، بادغيس و دايکندی را نيز با فايبر نوری وصل کند.

وی، با بيان اينکه پس از وصل ۹ ولايت ديگر به فايبرنوری، به وصل ولسوالی ها، مکاتب، مساجد و منازل نيز از طريق شبکه فايبر نورى اقدام می کنند، گفت که تلاش دارند که افغانستان را منحيث ترانزيت معلومات، در منطقه معرفی کنند.

اين مقام ارشد وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفت: "ما افغانستان را ديجيتال می سازيم، به همين دليل با مسوولان دولتى و خصوصى قرغيزستان جلسه داشتيم که چگونه بتوانيم افغانستان را به حيث  ترانزيت ديجيتال در منطقه معرفی کنيم."

از سوی ديگر، وی  خاطرنشان کرد که  در وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، اصلاحات زيادی بوجود آمده، بجای روابط ، به شايسته سالاری ارزش داده مى شود و هيچ وقت واسطه پذيرفته نمى شود.

خان ولی، يکتن از باشندگان ولايت خوست که درحال حاضر، درشهرکابل مصروف تحصيل است، به پژواک، گفت: "با افتتاح اين پروژه، می ­توانيم که از انترنت سريع بخاطر درس های خود ومسايل معلوماتى استفاده کنيم."

به گفته وی، درگذشته از ساير شبکه هاى مخابراتى استفاده می کردند، که مکالمه و به خصوص انترنت آن به قيمت بلند تمام ميشد؛ اما با فعال شدن تيليفون ديجيتل در قيمت در هر دو بخش، کاهش به وجود آمده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement