خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

به ١٠٤ اتحاديه قرضه و پس انداز قريه يى، ٣٠ ميليون افغانى مساعدت شد

به ١٠٤ اتحاديه قرضه و پس انداز قريه يى، ٣٠ ميليون افغانى مساعدت شد

Jun 20, 2017 - 16:18

کابل (پژواک،۳۰ جوزا ۹۶): برنامه ملی انکشاف صنایع روستایی وزارت احیا و انکشاف دهات، به ١٠٤ اتحاديه قرضه و پس انداز قريه يى، سى ميليون افغانى مساعدت کرد.  

نصیر احمد درانی وزیر احیا وانکشاف دهات، در مراسمی که به همین منظور در کابل تدویر شده بود گفت که از این مساعدت بدون بازپرداخت، براى هر اتحاديه ٣٠٠ هزار افغانى به حیث پول دورانی برای تشبثات جدید و فرصت های کاری برای نمایندگان اتحادیه ها اعطا شد.

وی  افزود که از طريق اين مساعدت در ولایت های ننگرهار، پروان، بامیان، بلخ و هرات برای ۸۵۰ تن به طور مستقیم؛ و ۲۵۸۰ تن به شکل غیرمستقیم در بخش های صنایع دستی، تولید و پروسس مواد غذایی، قالین بافی، دکانداری، زراعت و مالداری شغل ایجاد خواهد شد.

فاطمه یک تن از اعضای اتحادیه پس انداز باغچه میرزا غلام محمد از ولایت هرات که مساعدت امروز را دريافت کرده است گفت که با اين پول، خواهد توانست که متشبثان در قریه ها را قرض حسنه بدهد تا آنان در بخش های صنایع دستی، باغداری، دکانداری و مالداری فعالیت کنند.

به اساس معلومات وزارت احيا و انکشاف دهات، قرار است در مرحله دوم اين برنامه که در اوايل سال آينده ميلادى آغاز خواهد شد، برنامۀ يادشده به ۱۵ ولایت دیگر گسترش داده شود تا ظرفیت قرضه دهی اتحادیه ها بلند برود.

وزير احيا و انکشاف دهات افزود که برنامه ملی انکشاف صنایع روستایی، از سال ۲۰۱۰ در چهارچوب وزارت احیا و انکشاف دهات به هدف رشد اقتصاد روستایی و تقویت تشبثات محلی و افزایش عواید روستانشینان ایجاد گردیده است که در این مدت در ولایت های ننگرهار، پروان، بامیان، بلخ و هرات ۵۶۶ اتحادیه پس انداز، ۵۱۴ اتحادیه پس انداز و قرضه دهی را ایجاد و ظرفیت سازی کرده است.

به گفته وی در این مدت، وزارت احیا و انکشاف دهات ۱۱۵ میلیون افغانی را با این اتحادیه ها مساعدت کرده است که حدود ۱۲۹۰ گروپ را تشویق و ۵۴۰ تشبث را حمایت کرده است و در نتیجه آن، بیش از یک صد هزار شغل ایجاد گردیده که هفتاد درصد آن برای زنان است.

همچنان او گفت که این وزارت به منظور افزایش تولیدات داخلی و بازاریابی محصولات روستایی و تامین روابط میان متشبثین شهری و روستایی، مبلغ ۱۱۵میلیون افغانی را به ۲۹۶ اتحادیه مساعدت کرده است.

او افزود که این اتحادیه ها تا کنون ۳۱۰ میلیون افغانی پس انداز دارند، که ۱۶۷ میلیون آن از زنان است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement