خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هنوز هم ميزان فساد در بخش شهادتنامه ها حدود چهل در صد است

هنوز هم ميزان فساد در بخش شهادتنامه ها حدود چهل در صد است

Jun 22, 2017 - 14:00

کابل (پژواک، اول سرطان۹۶): نهاد "هماهنگى افغان ها عليه فساد" دريافته است که فساد در بخش  توزيع شهادتنامه هاى صنف دوازده هم وزارت معارف وجود دارد و اين چالش با ايجاد مرکز الکترونيکى شهادتنامه ها رفع شده مى تواند.

سليمه صديقى عضو نهاد هماهنگى افغان ها عليه فساد (AFCAC) امروز در يک نشست خبرى در کابل گفت که نهاد يادشده در چهار ماه گذشته طى بررسى هايش برخى مشکلات چون فساد و غيره را در بخش شهادتنامه را دريافته است.

نهاد هماهنگى افغان ها عليه فساد (AFCAC) یک نهاد مدنی است که در سال ١٣٩١ تاسیس شده و در بخش هاى مبارزه با فساد و معارف در ولايات کابل و ننگرهار فعاليت دارد.

خانم صديقى در جواب سوالى مبنى بر ميزان فساد در بخش شهادتنامه ها گفت:« با توجه به ريسرچ (تحقيقى) که ما داشتيم، ميزان فساد با تاسف بالاتر از پنجا در صد بود، منتها کوشش هايى که ما کرديم و فعاليت هايى که داشتيم، همکارى که بخش معارف همراى ما داشت، ما کاهش ده در صدى را قبول مى کنيم که حد اقل ده در صد کاهش پيدا کرده است.»

به اساس معلومات وى، عدم آگاهى مراجعين ازپروسه توزيع شهادتنامه، زياد بودن فاصله مکانى شعبات کارى مرتبط، کمبود کارمندان مسلکى، وجود بروکراسى، طولانى بودن پروسه، نبود سيستم توزيع شهادتنامه ها در ولايات بدون مراجعه به کابل عمده ترين اين مشکلات مى باشند.

او خاطر نشان کرد که نهاد يادشده براى رفع اين مشکلات اقداماتى چون تدوير برنامه هاى آموزشى، آگاهى دهى به شمارى از متعلمين در مکاتب، تشکيل بخش سمع شکايات و تشکيل گروپ دادخواهى فشار را انجام داد.

صديقى مى افزايد که ايجاد گروپ دايمى دادخواهى در اين بخش، ارايه طرح ها براى ايجاد سهولت هاى بيشتر در اين بخش، اقدامات به اساس شکايات ثبت شده مراجعين، همگانى نمودن تعهدات مسوولين وزارت معارف با مردم از طريق رسانه ها به خصوص آژانس خبرى پژواک، کوتاه تر شدن زمان توزيع شهادتنامه، کسب تعهدات مقام هاى معارف براى عملى شدن پروسيجر جديد و ايجاد عنقريب مرکز الکترونيکى توزيع شهادتنامه ها از دستاوردهاى مهم اين نهاد مى باشد.

به اساس معلومات منبع، گروپ دادخواهى فشار، متشکل از فعالان مدنى، علماى دين، برخى اعضاى شوراى ملى، استادان و متنفذين قومى مى باشد.

خانم صديقى مى گويد که اين گروپ به شکل دايمى براى رفع مشکلات در تمام بخش هاى عرضه خدمات عام المنفعه فعاليت خواهد داشت.

او خاطر نشان کرد که دادخواهی براى استفاده کننده گان شهادتنامه ها، ايجاد اصلاحات در اين بخش، رسيدگى به شکايات از اهداف تشکيل اين گروپ مى باشد.

این در حالى است که به اساس يک گزارش تحقيقى آژانس خبرى پژواک که در دهم ثور سال روان منتشر شد، برخى مردم شهادتنامه هاى جعلى مى سازند و طولانی بودن پروسۀ توزیع شهادتنامه، زمینه ساز فساد و پرداخت پول از سوى متقاضيان به کميشن کاران، شده است.

عبدالظهور حکيم رييس نتايج و شهاتنامه هاى وزارت معارف نيز وجود فساد در اين بخش را رد نمى کند، اما مى گويد که با ايجاد بخش الکترونيکى توزيع شهادتنامه ها اين مشکل حل و دست جعل کاران قطع خواهد شد.

او مى گويد که تا يک ماه ديگر مرکز الکترونيکى توزيع شهادتنامه ها ايجاد خواهد شد.

 وزير معارف افغانستان نيز بعد از نشر اين گزارش، وجود جعل و فساد در پروسۀ توزیع شهادتنامه را تاييد کرده، آنرا خطرناک و متاثرکننده خوانده گفته بود که تلاش هاى جدى تر براى رفع اين مشکل آغاز گرديده است.

او به صراحت گفته بود که افراد مافیایی بیرون از وزارت، دست به جعل کاری شهادتنامه ها می زنند. 

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement