خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

افغانستان، از"فهرست خاکستری" گروه مالی اقدام بین المللی بیرون شد

افغانستان، از"فهرست خاکستری" گروه مالی اقدام بین المللی بیرون شد

Jun 24, 2017 - 17:17

کابل(پژواک، ٣ سرطان ٩٦): بانک مرکزى اعلام کرد که افغانستان، از"فهرست خاکستری" گروه مالی اقدام بین المللی بیرون شده است، که گامی تازه در زمینۀ ارتقای اعتبار نظام مالی کشور در سطح بین المللی به حساب می آید.

محمد خليل صديق رئیس بانک مرکزی، امروز در یک نشست خبری گفت که افغانستان توانسته است بعد از پنج سال تلاش و کوشش، شرایط گروه ویژۀ اقدام مالی بین المللی (Financial Action Task Force-FATF) را برآورده سازد و از فهرست خاکستری این گروه خارج شود.

این گروه در سال ۱۹۸۹ میلادی، به ابتکار هفت کشور صنعتی جهان ایجاد شد تا به عنوان یک مجموعه سیاست‌گذار پرنفوذ، نکاتی را در قالب توصیه در حوزۀ مبارزه با پول‌شویی و جلوگیری از تأمین مالی تروریزم به کشورهای مختلف ارایه کند و رعایت و یا عدم رعایت آن، در چگونگی کشورها با سیستم مالی بین المللی تاثیر زیادی دارد.

گروه مذکور همواره میزان رعایت این معیارها، و همکاری و  پیشرفت کشورها را در زمینه پیاده‌ سازی این توصیه ها بررسی کرده و مطابق با آن کشورها را در سه فهرست سیاه، خاکستری و سفید دسته بندی می کند.

محمد خلیل صدیق با اشاره به این موضوع گفت که گروه مذکور، ٤٠ سفارش را عنوان معيارهای مبارزه با پولشويى و جلوگیری از تمويل تروريزم و ساير جرايم مالى تعيین کرده و قابل تطبیق است.

به گفته وی؛ قوانین، مقررات و ساختار هاى مبارزه با پولشويى و جلوگیری از تمويل تروريزم حکومت افغانستان، در سال ٢٠١١ مورد ارزيابى این گروه قرارگرفته بود، که مشکلات جدی در آنها تشخیص شد و از آن زمان، تلاش های جدی صورت گرفت تا این مشکلات رفع شود.

نثار احمد يوسف زى آمر عمومى مرکز تحليل بانک مرکزى کشور گفت که در سال های اخیر، ادارات مربوط افغانستان؛ برخى قوانين، مقررات و طرزالعمل هايی را در این راستا تعديل و يا به تازگی طرح  و طى مراحل کرده که اکنون مورد استفاده قرار می گیرد.

تهيه قانون جلوگيرى از پولشويى وعوايد ناشى از جرايم، قانون جلوگيرى از تمويل تروريزم، تعديل مقرره کنترول و گزارش دهى انتقال پول، تعديل مقرره جلوگيرى از پولشويى، تمويل تروريزم و اقدامات بازدارنده، رهنمود انجماد دارایی تروریستان و طرز العمل تحلیل معاملات مشکوک، تمویل تروریزم و سایر جرایم اصلی و اشخاص تحت نظر، از جمله اقدام هایی است که به گفته یوسف زی، از سوی بانک مرکزی برای خارج شدن افغانستان از فهرست خاکستری انجام شده است.

یوسف زی افزود: «بانک مرکزى منحيث نهاد تطبيق کننده و هماهنگ کننده پلان عملياتى گروه متذکره، خروج افغانستان از ليست خاکسترى را در امر بلند بردن اعتبار دولت و نظام مالى افغانستان در سطح بين المللى، یک دستاورد مهم مى داند.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement