خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخى ها بر ايجاد ايتلاف سه حزب افغانستان در ترکيه انتقاد مى کنند

برخى ها بر ايجاد ايتلاف سه حزب افغانستان در ترکيه انتقاد مى کنند

Jul 01, 2017 - 15:56

کابل (پژواک، ۱۰ سرطان ۹۶): برخى اعضاى ولسى جرگه و کارشناسان امور سياسى، ايتلاف جديد جمعیت اسلامی، حزب وحدت مردم و جنبش ملى افغانستان را انتقاد دارند و مى گويند که از اين طريق اهداف شخصى دنبال مى شود.

رييس نشست امروز ولسى جرگه ايتلاف ها در چوکات قانون را حق مردم مى داند و مى گويد مردم جلو هر آن حرکتى را خواهند گرفت که به هدف منافع شخصى و سرنگونى نظام راه اندازى شده باشد.

صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت امور خارجه و رييس شورای اجرایی حزب جمعیت اسلامی، عطامحمد نور والی بلخ و از اعضای ارشد این حزب، محمد محقق معاون ريیس اجرایی حکومت و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در روزهای اخیر به شهر انقره ترکیه رفته ‌و با عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان نشست داشته‌ اند.

به اساس گزارش ها در این نشست‌ طرفین در مورد ایجاد ايتلاف جدید سیاسی به نام «شورای عالی ايتلاف برای نجات افغانستان» به توافق رسیده اند.

در نسخه ‌ای از فیصله اين نشست آمده است که مسوولین جریان‌های سیاسی همسو به خاطر ایجاد ايتلافی برای مقابله با روند غیر قانونی حکومت وحدت ملی، جلوگیری از فروپاشی نظام، هرج و مرج سیاسی و اعاده اعتماد ملی با هم دیدار و گفتگو کرده اند.

در بخشی از متن این فیصله آمده است که حمایت از اجرای کامل توافقنانه ایجاد حکومت وحدت ملی، اعاده صلاحیت‌های قانونی معاون اول ریاست جمهوری (جنرال دوستم) و وزراء، و اجرای صلاحیت‌های ريیس و معاونین ريیس اجرایی از اولویت‌های کاری ايتلاف خواهد بود.

ودیرصافی کارشناس امور سياسى به اين باور است که اين ايتلاف دوام زياد نمى کند، زيرا به گفته او به هدف قدرت طلبى و کسب منفعت هاى شخصى، قومى و لسانى به وجود آمده است.

او افزود:« اگر درجیب این افراد [شامل ايتلاف] چیزی ریخته شود و یا موقف شان تضمین شود، فورا از این ایتلاف دست بر می دارند، حالا وقت این کار نیست، باید بیایند دست به هم بدهند، امنیت کشور خود را تامین کنند، بعدا هر اکتی که بالای دیموکراسی می کنند، بکند.»

به گفته او ترجيح دادن به منفعت هاى شخصى بر منافع ملى به خصوص در وضعت کنونى که افغانستان در حال جنگى است که از سوی کشورهای منطقه و تروریزم بین المللی سازماندهی می شود، مردم افغانستان را برباد مى کند.

محمد کبیر رنجبر کارشناس ديگر امور سياسى و رییس انجمن حقوقدانان دیموکرات افغانستان در مورد اين ايتلاف گفت:« اینها هم در دولت حضور دارند و هم با دولت مخالفت می کنند، از نگاه حقوقی و قانونی ایتلاف شان جایز نیست.»

موصوف مى گويد هر آن اقدامى که به هدف منفعت مردم نباشد، به موفقيت نمى رسد.

رنجبر با در نظرداشت ايتلاف هاى گذشته اين گروه ها باور دارد که ايتلاف کنونى آنها نيز زياد دوام کرده نمى تواند.

به گفته او در جنگ هاى بعد از ١٣٧٠ نيز چنين ايتلاف ها ساخته ميشد و همین شخصیت ها از یک جبهه به جبهه دیگر می رفتند، با کسانی که دشمن بودند دوست می شدند و با آنهايى که قبلا در ایتلاف بودند می جنگیدند.

در نشست امروز ولسى جرگه نيز روى اين موضوع بحث شد.

سایره شریف نماینده مردم خوست در این جرگه بر ایجاد این ایتلاف در خارج از کشور انتقاد کرد و گفت کسانی که در داخل نظام کار می کنند نباید علیه نظام ایتلاف ایجاد بکنند و برحکومت انتقاد نمایند.

آرین یون نماینده مردم ننگرهار در این جرگه گفت که ایتلاف یادشده سه حزب به منظور اهداف شخصی ایجاد شده و برای مردم و منافع ملی نمی باشد .

او گفت:«کسانی که در این ایتلاف وجود دارند در نخست باید از سمت های حکومتی شان استعفا بدهند و بعدا منحیث اپوزیسون علیه حکومت انتقاد نمایند.»

محمد سرور عثمانی فراهی نماینده مردم فراه در ولسی جرگه در نشست امروز این جرگه در اشاره به ایجاد اين ایتلاف گفت:«به میان آمدن ایتلاف ها یک امر خوب است، اگر به هدف اصلاحات، مبارزه علیه تبعیض، منافع ملی و استحکام حکومت باشد.»

محمد نذیر احمدزی نایب دوم ولسی جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت گفت که ایجاد ایتلاف و مظاهره در صورتی که به خاطر منافع ملی و در چوکات قانون باشد حق مردم است.

اما به گفته او در صورتی که همچو حرکت ها به هدف منافع شخصی و سرنگونى نظام باشد، جرگه و مردم به آن اجازه نمى دهند. 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement