خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کریم خلیلی خواستار اصلاحات در شورای عالی صلح شد

کریم خلیلی خواستار اصلاحات در شورای عالی صلح شد

Jul 02, 2017 - 15:39

کابل (پژواک، ۱۱سرطان ۹۶): رییس تازه تعیین شدۀ شورای عالی صلح می‌گوید که باید اصلاحات در این نهاد صورت بگیرد و استراتيژی و پالیسی‌های کاری آن، بخاطر مؤثریت بیشتر بازنگری شود.

محمد کریم خلیلی، این موضوع را امروز در نشستی که به خاطر معرفی‌اش به عنوان رئیس شورای عالی صلح با حضور شماری از مقام‌های ارشد حکومت از جمله رییس جمهور، رییس اجرایی حکومت، رییس محکمه و نمایندگان جامعه بین المللی در ارگ برگزار شده بود، بیان کرد.

خلیلی گفت: «شکی نیست که یک بخش مهم موفقیت شورای عالی صلح، به اصلاحات و تغییرات بر‌می‌گردد، که باید در درون این شورا از استراتیژی و پالیسی گرفته تا کار کرد‌ها و ساختارهای آن باز نگری گردد.»

وی افزود: «امیدوارم این اصلاحات در راستای مؤثریت ومفیدیت هر چه بیشتر در این شورا صورت گیرد. چیزی که مهم است آمدن شفافیت در تمام سطوح و کارکرد‌های شورای عالی صلح است؛ شفافیت مالی، شفافیت در مذاکرات، شفافیت در موافقنامه‌ها، از مهم‌ترین موضوعاتی است که ما روی آن تمرکز خواهيم کرد. »

وی با تاکید بر اهمیت تامین صلح و ثبات در کشور گفت: "خواست من از این تریبون به تمام مخالفین به خصوص طالبان این است که بیایید به پروسه صلح بپیوندید! جنگ هرگز راه حل نیست، این در سطح دنیا هم تجربه شده و با یک گفتمان بین الافغانی، ملت و مردم خود را از این وضعیت رقت بار که هر روز به خاک و خون می‌افتند نجات دهیم."

به گفته رئیس شورای عالی صلح، صلح بازی برد و باخت نیست، بلکه یک موفقیت برای حکومت و مخالفان مسلح است و این روند بازنده ندارد.

کریم خلیلی افزود: "در قرآنکریم آمده که صلح راهی است که خیرهردو طرف در آن نهفته است."

وی با اشاره به موافقتنامه صلح با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار گفت که هرچند با این موافقتنامه خشونت‌ها کاهش نیافت؛ اما پیوستن این حزب به روند صلح، یک موفقیت و دستاورد بزرگی بود.

کریم خلیلی ابراز امیدواری کرد که شورای عالی صلح، بتواند بر مبنای یک مکانیزم افغانی، با طالبان نیز در زمینۀ تامین صلح به موافقت برسد.

رئیس تازه شورای عالی صلح؛ از حکومت، جامعه بین المللی، شخصیت‌های جهادی، اعضای شورای ملی، جریان‌های سیاسی، جامعه مدنی، نهاد‌های مدافع حقوق بشر و حقوق زن، رسانه‌ها و اقشار مختلف مردم خواست تا برای تامین صلح همکاری کنند.

به گفته وی، صلح و ثبات افغانستان به نفع منطقه و جهان است و بدون «همکاری انسجام یافته» همه طیف‌ها، شورای عالی صلح نمی‌تواند در زمینۀ صلح به موفقیت برسد.

محمد اشرف غنی رييس جمهور درسخنانش دراين نشست گفت: "در وجود او (خلیلى) توانایى هایى وجود دارد و خواهد توانست که براى آوردن صلح، تلاش کند و قدم هاى وسیع در این زمینه بردارد."

محمد کریم خلیلی، جانشین پیرسید احمد گیلانی شده است که ماه حوت سال گذشته بر اثر بیماری درگذشت. شورای عالی صلح در میانه سال ۱۳۸۹ ایجاد و به ریاست برهان الدین ربانی آغاز به کار کرد. ربانی بر اثر حملۀ یک مهاجم انتحاری که خود را پیام آور صلح خوانده بود، کشته شد و بعد از او صلاح الدین ربانی ریاست این نهاد را به عهده گرفت.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement