خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دانش: مبارزه با مواد مخدر به همکاری منطقوی و بین المللی نیاز دارد

دانش: مبارزه با مواد مخدر به همکاری منطقوی و بین المللی نیاز دارد

Jul 09, 2017 - 16:18

کابل (پژواک، ۱۸سرطان ۹۶): معاون دوم رییس جمهور می‌گويد که روند مبارزه با موادمخدر در افغانستان ناکام بوده است و مقابله با این پدیده، بدون همکاری منطقوی و بین المللی موفق نخواهد شد.

سرور دانش، امروز در نشست تجلیل از روز همبستگی جهانی مبارزه با مواد مخدر و آغاز هفته بسیج مبارزه با مواد مخدر در کشور که در کابل برگزار شده بود، نسبت به پیامدهای ناکامی در روند مبارزه با مواد مخدر هشدار داد.

وی در این همایش که با نام «مواد مخدر تباه کننده است بیایید علیه آن بسیج شویم» راه اندازی شده بود، گفت که مواد مخدر یکی از بلا‌های خانمان سوز است که حیات جمعی و نظام خانوادگی جامعه بشری را مورد تهدید جدی قرارداده است.

سرور دانش افزود: «فقدان امنیت و منازعات مسلحانه و حضور دوام دار تروریزم بین‌المللی از مهم‌ترین دلایل افزایش کشت مواد مخدر است، شعارهای ایدئولوژیک و جهاد در افغانستان در شرایط حاضر تنها یک پوشش برای اقدامات مجرمانه و مافیایی است.»

معاون دوم رئیس جمهور گفت: «احساس وابستگی به مواد مخدر در سطح جهان هم از لحاظ تولید وهم ازلحاظ استعمال در حال افزایش است، با تاسف باید اعلان کنیم که تمام تلاش‌های جامعه بین المللی درزمینه مبارزه موثر با مواد مخدر تا اکنون ناکام بوده است.»

به گفته این مقام ارشد دولت افغانستان، پدیده مواد مخدر پیامدهای منفی زیادی برای افغانستان داشته است و در حال حاضر پس از جنگ و خشونت، مواد مخدر به اعتبار وحیثيت جهانی افغانستان خدشه وارد کرده است.

سرور دانش خاطر نشان کرد که در پشت پرده تروریزم کسانی قراردارند که از لحاظ قاچاق و کشت مواد مخدرسود می‌برند در این راستا برخی از کشور‌های منطقه و جهان نقش فعالی در این زمینه دارند و با مافیای جهانی همکاری می‌کنند.

معاون دوم رئیس جمهور تصریح کرد که افزون بر ناامنی، وجود تقاضای جهانی، مافیای جهانی، عدم همکاری منطقوی، فقر دهاقین و نبود بودجه برای عملی ساختن برنامه‌های دولتی در این بخش، از دلایل افزایش کشت مواد مخدر در کشور می‌باشد و مبارزه با این پديده به همکاری‌های منطقوی و بین‌المللی نیاز دارد.

سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه مواد مخدر گفت که این وزارت در هفته «بسیج ملی علیه مواد مخدر» که از امروز آغاز شده است، برنامه‌های آگاهی دهی از اضرار مواد مخدر و تبعات اجتماعی و اقتصادی آن نیز راه اندازی می‌شود.

وی افزود: «تقاضای بیشتر به تریاک و مشتقات آن باعث تقویت عرضه در بازارهای جهانی شده و زمینه ساز فعالیت‌های مافیایی در زمینه می‌شود؛ بنابراین مبارزه علیه مواد مخدر مسوولیت مشترک کشورهای منطقه و جهان می‌باشد و باید برای جلوگیری و از بین بردن آن، یک اجماع منطقوی و فرامنطقه‌ای به میان آید.»

ذبیح الله دایم مشاور وزارت مبارزه علیه مواد مخدر، به پژواک گفت که آمار افراد معتاد به مواد مخدر در کشور از حدود یک میلیون تن در سال ۱۳۸۸، به سه میلیون و ۶۰۰ هزار تن افزایش یافته است که از آن جمله۸۵۰ هزار تن، زن، و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کودک هستند.

افغانستان بزرگترین تولید کننده تریاک در جهان شناخته می شود. بر پایه گزارش مشترک دولت افغانستان و اداره مبارزه با جرایم سازمان ملل متحد، سال ۱۳۹۵ میزان تولید مواد مخدر عمدتا تریاک در کشور نسبت به یک سال قبل از آن ۴۳ درصد افزایش داشت. برآورد شده بود که در این سال چهار هزار و ۸۰۰ تن مواد مخدر در کشور تولید شده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement