خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بیش از ١٤٧ هزار تن به موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی راه یافته اند

بیش از ١٤٧ هزار تن به موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی راه یافته اند

Jul 29, 2017 - 15:50

کابل (پژواک، ٧ اسد ٩٦): وزارت تحصيلات عالى، نتايج امتحان کانکور را اعلام نمود، که بر اساس آن بیش از ١٤٧ هزار تن به موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی راه یافته اند.

عبداللطیف روشان سرپرست وزارت تحصیلات عالی، امروز در مراسم اعلام نتایج کانکور سراسری ١٣٩٥/١٣٩٦ در کابل گفت که کانکور امسال، نزدیک به ١٨٨ هزار داوطلب داشت که از جمع آن، بیش از ١٦٩ هزار تن در امتحان عمومی و متفرقه اشتراک کرده بودند.

موصوف افزود که در مجموع، بیش از ١٤٧ هزار تن در این پروسه کامیاب و به موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی راه یافته اند.

بر پایه معلومات وی، نزديک به ٦١ هزار تن در موسسات تحصيلات عالی و پوهنتون های دولتی، نزديک به ٣٢ هزار تن  در موسسات تحصيلات نيمه عالى جذب می شوند و همچنان بيش از ٥٥ هزار تن دیگر، با تخفیف و اکثراً به صورت رایگان به موسسات عالی خصوصی معرفی می شوند.

به گفته سرپرست وزارت تحصیلات عالی، از مجموع کسانی که در پروسۀ کانکور کامیاب شده اند، بيش از ٤٨ هزار تن  (٣٣درصد) اناث و بيش از ٩٩ هزار تن (٦٧درصد) را ذکور تشکيل می دهد.

وى علاوه کرد که از جمع اشتراک کنندگان امتحان کانکور، بيش از ٢١ هزار تن ناکام شده اند.

به گفتۀ موصوف، بلندترين نمرۀ کانکور(٣٤٤،٢٤) را رضا فرزند عوض باشندۀ کابل، نمرۀ بلند دوم (٣٤٤،٢٠) را اختر محمد فرزند چمن علی باشندۀ غزنی، نمره بلند سوم (٣٤٢،٦) را ذبیح الله فرزند رحمت الله باشنده کابل، نمره چهارم (٣٤٢،٥٣) را احمد رامين فرزند لطف الله از جوزجان و نمره پنجم (٣٤٠) را حامد فرزند احمدالله حاصل کرده اند.

بر پایه معلومات وزارت تحصیلات عالی، پائین ترین نمره در کانکور امسال ١٥٠ بوده است و کسی که پائین تر از آن گرفته باشد، ناکام می باشد.

روشان با بیان اینکه پروسه امتحان نسبت به سال های قبل شفاف تر بوده، افزود که برای اولین بار در امتحان کانکور، امسال از سیستم بایومتریک استفاده شده است.

احمد جاوید رسولی رییس عمومى امتحانات وزارت تحصیلات عالی گفت که امسال به صورت قطع، تبدیلی از یک پوهنځی به پوهنځی دیگر و از یک ولایت به ولایت دیگر وجود ندارد؛ چون قبل از اخذ امتحان از تمامی اشتراک کنندگان استحضاریه گرفته اند.

رسولی خاطر نشان کرد کسانی که در امتحان کانکور، از جمع پنج انتخاب به یکی از آن ها راه پیدا نکرده اند و بی نتیجه مانده اند؛ به رشته هاى ديگر موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی معرفی شده اند؛ اما هرگاه علاقمند نباشند می توانند منفکی خود را اخذ کنند.

موصوف افزود که سال گذشته در پروسه امتحان کانکور ٢٢٢٢ تخطی صورت گرفته بود؛ اما امسال با اصلاحاتی که در روند اخذ امتحان کانکور به میان آمد، این تخطی ها به ١١٠ مورد رسیده است.

به گفته او، ثبت شکايات از روند امتحان کانکور و رسیدگی به آن سر از فردا آغاز می گردد و رسيدگى به شکايات تا دو هفته صورت مى گيرد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement