خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ناتو: نیروهاى هوایی افغان بیشتر از يکهزار عملیات را انجام داده اند

ناتو: نیروهاى هوایی افغان بیشتر از يکهزار عملیات را انجام داده اند

Jul 30, 2017 - 18:52

 کابل(پژواک،٨ اسد٩٦): ناتو نيروهای هوایی افغان را ستايش کرده ميگويد که آنها در سال جاری بیشتر از یکهزار عملیات هوايى انجام داده اند.

اين اظهارات را بیل سالوین سخنگوی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان امروز هشت اسد در مصاحبۀ اختصاصی با آژانس خبری پژواک بیان کرده است.

وی با اشاره به نا امنی های اخیر  و سقوط ولسوالی ها گفت که نیروهای ملی افغان در مقابل یک دشمن بیمار و بی رحم قرار دارند که فرق بین اهداف نظامی و مردم ملکی نه ميکنند.

موصوف نیروهای ملی و دفاعی افغانستان را ستود که با سقوط ولسوالی ها حوصله خود را از دست نداده اند و با شجاعت و دليرى، بعضی از  ولسوالی ها را دوباره تصرف کردند.

در پاسخ به این سوال که آیا در عقب دست آورد های اخیر طالبان، حمایت و کمک روسیه نیست؟ سخنگوی ناتو تایید کرده گفت که روسیه از راه های مختلف با طالبان کمک می کنند.

بیل سالوین گفت که روسیه با طالبان در مسکو دیدار های داشته است و ادعا می کند که طالبان تنها گروه است که در افغانستان با داعش می جنگند.

اما سخنگوی ناتو گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان از زمانی به میان آمدن گروه داعش، مصروف جنگ با این گروه می باشند و در مقابل آن دست آوردهای قابل توجه را نیز داشته اند.

به گفتۀ وی، طالبان زمانی با داعش جنگ می کنند که برای آنها تهدید ایجاد شود و در بعضی مناطق از جنگ با داعش خود داری می کنند.

سخنگوی ناتو در مورد دادن اسلحۀ به طالبان از سوی روسیه می گوید، هر کشور که با طالبان کمک تسلیحاتی می کند، از قوانین بین المللی تخطى می کنند.

وی اضافه می کند:" ما قبلا نیز چندین بار گفته ایم، هر کشوری که می خواهد نقش موثر را در صلح و ثبات افغانستان ادا نماید، باید با حکومت افغانستان که بر اساس رای مردم ایجاد شده است، کار نماید."

سالوین بار دیگر از طالبان مسلح خواست که اسلحۀ خود را بر زمین بگذارند و با پروسۀ صلح بپیوندد؛ چرا که به گفتۀ وی آشتی تنها راه صلح است.

سخنگوی نیروهای ناتو و امریکایی می گوید که هدف ماموریت آنها آموزش، مشوره دهی و همکاری نیروهای افغانستان می باشد.

موصوف می گوید:" ما در فصل جنگ جاری وبعد از آن به همکاری و حمایت از نیروهای افغانستان ادامه می دهیم."

به گفتۀ سالوین، حکومت افغانستان در حال حاضر ٦٦ درصد خاک در کنترول خود دارد و طالبان مسلح ١١درصد و بر بقیۀ بیست و سه درصد خاک هر دو طرف کنترول دارند.

اما وی گفت که اکثریت مردم افغانستان خواهان صلح، ثبات و پیشرفت در کشور خود می باشند.

سخنگوی ناتو گفت که در این اواخر نیروهاى هوايى دست آوردهای بیشتر داشته اند و باید افغانها با آن افتخار نمایند.

به گفتۀ وی، امسال نیروهای هوایی افغانستان بیشتر از یکهزار عملیات هوایی را انجام داده اند و همکاری قابل توجه را با نیروهای زمینی داشته اند.

سالوین گفت که نیروهای هوایی افغانستان در عملیات تصرف دوبارۀ ولسوالی تیوره ولایت غور نقش مهم داشته اند.

به گفتۀ وی، همه حملات هوایی از سوی نیروهای افغان طرح، برنامه ریزی و انجام می شوند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement