خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هالند از برنامه هاى صلح و ثبات حکومت افغانستان حمايت مى کند

هالند از برنامه هاى صلح و ثبات حکومت افغانستان حمايت مى کند

Aug 02, 2017 - 10:59

کابل (پژواک، ١١ اسد ٩٦): سفير هالند در کابل، ضمن اعلام حمايت کشورش از برنامه هاى صلح و ثبات حکومت افغانستان، گفت جامعۀ جهانى انتظار دارد که احزاب افغانستان برای بیرون رفت از معضل کنونى کشور با هم کار کنند.

 جفری فان لیون (Geoffrey van Leeuwen) سفیر هالند در افغانستان، امروز در گفتگو با برخی رسانه ها در کابل گفت که هالند در چارچوب سازمان ناتو، متعهد به همکاری درازمدت با افغانستان می باشد.

موصوف افزود که افغانستان در پانزده سال اخير در بخش معارف، صحت و آزادی بیان پیشرفت های چشمگيرى داشته؛ اما چالش هایی هم فرا راه این پیشرفت ها قرار دارد.

او علاوه کرد که هالند در راستای مشوره دهی و آموزش به نيروهاى امنيتى و دفاعى افغانستان کمک می کند و تا زمانی که ضرورت باشد در این کشور می ماند.

در حال حاضر، حدود يک صد تن از نظاميان هالند در ولايت بلخ در شمال کشور، نيروهاى امنيتى و دفاعى افغانستان را مشوره و آموزش مى دهند.

سفير هالند گفت که کشورش سال گذشته متعهد شد که در چهار سال آینده افغانستان را ٣٠٠ ميليون دالر کمک کند. بر بنياد معلومات او هالند در پانزده سال گذشته در کل، بیش از دو میلیارد دالر امريکاىى را به افغانستان کمک نموده است.

موصوف گفت که در حال حاضر، کمک هاى مالى هالند از طریق "صندوق وجهی پول" و"  LOTFA" در رفع نيازمندى هاى اردوی ملی و معاشات پولیس ملی افغانستان، هزينه مى شود.

وی با ابراز تاسف از حمله مهاجمان به سفارت عراق در کابل گفت که نیروهای قطعات خاص پولیس ملی، برای مهار این حمله خیلی مسلکی عمل نمودند.

اين حمله که مسووليت آن را گروه «داعش» بر عهده گرفته است، با کشته شدن چهار مهاجم و دو کارمند محلى اين سفارت، بعد از حدود چهار ساعت پايان يافت.

وی گفت که داعش در عراق و سوریه زیر فشار قرار دارد، در افغانستان نيز ضربات سنگین به آن ها وارد می شود و حمله يادشده، ممکن نوعی عکس العمل برای کاهش فشارها باشد.

به گفته سفير هالند در کابل، چهار سال قبل اگر همچو حادثه اتفاق می افتاد، نیروهای خارجی و ناتو به کمک افغان ها می شتافتند؛ اما دیروز نیروهاى افغان با برخورد مسلکی، دیپلمات های عراقی را نجات داده، حمله را مهار و از تلفات ملکی جلوگیری کردند.

سفیر هالند خاطر نشان کرد که هر کشوری به داشتن همچو نیروی توانمند افتخار می کند و نیروهای امنیتی افغان، توانایی تامین امنیت کشور شان را دارند.

وی گفت که پیش از سال ٢٠١٣ ميلادى گفته هايی از طریق رسانه ها منتشر می شد که هر گاه مسوولیت تامین امنیت افغانستان به نیروهای امنیتی افغان واگذار شود، افغانستان به دست مخالفين مسلح سقوط مى کند؛ اما ثابت شد که این نیروها توانایی مدیریت جنگ را دارند.

به گفته او، مثال های تازۀ این پیشرفت ها، مهار کردن حملۀ مهاجمان بر سفارت عراق و دستاوردهای چشمگیری در ولايت کندز در شمالشرق کشور می باشد.

جفری فان ليون، پروسه هاى سياسى افغانستان را يک موضوع داخلى خواند؛ اما گفت که کشورش اين پروسه ها را نظارت مى کند.

او افزود: «امروز در مزارشریف تجمع احزاب بود، این یک کار خوب است؛ زیرا اجتماع و تظاهرات بخشی از دموکراسی است... با راه اندازی همچو برنامه ها اپوزسیون و رسانه ها از عملکرد حکومت انتقاد می کنند تا اصلاحات به میان آید.»

موصوف ابراز امیدواری کرد که تمام احزاب سياسى افغانستان برای بیرون رفت از معضل سیاسی، مشترکاً باهم کار کنند تا به راه حل دست یابند؛ چیزی که کشورهای غربی و جامعه جهانی انتظار آن را دارند.

او علاوه کرد که تمام سیاسیون افغانستان، گذشته را باید از ذهن خود پاک کنند و به خاطر آینده درخشان این کشور با هم تلاش نمایند.

وی گفت که هالند از تمامی برنامه های صلح دولت افغانستان به رهبرى حکومت که  به صلح و ثبات مى انجامد، حمایت می کند که نمونۀ آن پیوستن حزب اسلامى به رهبرى گلبدين حکمتياربه پروسه صلح دولت افغانستان بوده است.

موصوف همچنان تصریح نمود که هالند از پروسه های انتخابات در هر کشوری دور می باشد؛ اما از برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی و ولسی جرگه افغانستان، حمایت و نظارت می کند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement