خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وريماچ : در دو مرحله پروسه انتخابات پيش رو از تکنالوژی جديد استفاده مى شود

وريماچ : در دو مرحله پروسه انتخابات پيش رو از تکنالوژی جديد استفاده مى شود

Aug 04, 2017 - 10:26

کابل (پژواک، ١٣ اسد ۹۶):کميسيون مستقل انتخابات درحاليکه کاربرد تکنالوژى را در شفافيت انتخابات موثر مى داند اما مى گويدکه در انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى تنها درمراحل ثبت نام و شناسايی رايدهندگان از تکنالوژی جديد استفاده می شود.

امام محمد وريماچ، رييس دارالانشای کميسيون مستقل انتخابات درگفتگو با خبرنگار آژانس خبرى پژواک گفت که درانتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى در مراحل ثبت نام و شناسايی رايدهندگان از تکنالوژی جديد استفاده صورت می گيرد که استفاده از آن به چالش های سد راه انتخابات پايان می دهد.

وی گفت که کميسيون مستقل انتخابات، از جامعه بين المللی خواسته تا در چهار مرحله از جمله ثبت نام رايدهندگان، شناسايی رايدهندگان، رايدهی و شمارش آرا زمينه استفاده از تکنالوژی را فراهم کند؛ اما آنان با پذيرفتن دو مرحله نخست، دو مرحله اخير را در وضعيت کنونی غيرعملی خواندند.

موصوف، با بيان اينکه جامعه جهانی، تجربه افغانستان را در استفاده از تکنالوژی اندک خوانده، گفت که تمويل کنندگان استفاده يکبارگی از تکنالوژی را در انتخابات خطرناک عنوان کرده، پيشنهاد قدم به قدم استفاده از تکنالوژی را در انتخابات کردند.

به گفته وی، کميسيون انتخابات، مجبور شد که در انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی فقط در ثبت نام رايدهندگان و شناسايی رايدهندگان از تکنالوژی جديد استفاده کند.

او تصريح کرد که آنان تلاش می کنند که در انتخابات رياست جمهوری پيشروی، از تکنالوژی جديد به منظور رايدهی و شمارش آرا استفاده کنند.

نامبرده افزود:" تاکنون هيچ رايدهنده ای به کدام مرکز وصل نشده بود؛ اما با استفاده از تکنالوژی جديد، نشان انگشت و عکس رايدهنده گرفته می شود و هر کدام شان به يک مرکز رايدهی وصل می شوند و در روز انتخابات، هر رايدهنده در مرکزی که وصل است رفته و پس از شناسايی و پيدا کردن اسمش اجازه رای دادن برايش داده می شود."

وريماچ، از آغاز بررسی و متوازن سازی هفت هزار مراکز رايدهی، تا يک هفته آينده خبر داده گفت"هم اکنون آموزگاران نوع استفاده از تکنالوژی را آموزش می بينند و با برگشت به ولايات شان، حدود يکهزار کارمندی که کميسيون بخاطر ارزيابی مجدد مراکز رايدهی استخدام کرده، آموزش می دهند و ممکن که به تاريخ ۱۶ اسد ارزيابی مراکز را آغاز کنند."

او تصريح کرد که ارزيابی مراکز رايدهی تنها توسط کارمندان کميسيون مستقل انتخابات نه، بلکه با هماهنگی مسوولان دولتی در محل، شوراهای ولايتی و قريه، متنفذين قومی و جامعه مدنی صورت می گيرد و در ختم امضاهای مردم محل و افراد شامل در ارزيابی نيز گرفته می شود، تا مورد تائيد همه قرار بگيرد.

اين مقام کميسيون مستقل انتخابات، گفت که در گذشته شماری از مراکز خيالی نيز وجود داشت و بخاطر برطرف کردن چالشهای که در گذشته موجود بود کميسيون مستقل انتخابات، تصميم بر بررسی و متوازن سازی مراکز رايدهی گرفت.

رييس دارالانشای کميسيون مستقل انتخابات، می گويد که در گذشته شماری از مراکز رايدهی در اماکن شخصی بودند؛ اما اکنون کميسيون در نظر دارد که اين مراکز را به اماکن عام المنفعه انتقال بدهد.

وی، در خصوص تامين امنيت انتخابات، گفت: "مسوولان امنيتی با رهنمود امنيتی که با کميسيون به امضا رساندند، کميسيون را مطمئن ساختند که امنيت انتخابات تامين می شود."

موصوف، در پاسخ به اينکه با موجوديت ناامنی چگونه انتخابات را در سراسر کشور برگزار می کنند، گفت: "قرار است که در انتخابات شورای ولسوالی ها، بزرگان قوم نيز خود را نامزد کنند که اشتراک آنان در انتخابات، می تواند در تامين امنيت ما را کمک کند."

همچنان وی، نگرانی نهادهای انتخاباتی و سياسون را که گويا انتخابات در وقت معين برگزار نمی شودگفت که کميسيون به منظور اصلاحات از انتقادات آنان تقدير می کند اما  انتخابات در زمان اعلام شده برگزارمى شود.

وريماچ، از موجوديت بودجه انتخابات نيز خبر داده گفت که جامعه بين المللی بخاطر پرداخت بودجه ای انتخابات تعهد سپرده است.

گفتنى است که کميسيون مستقل انتخابات شانزده هم سرطان سال ۱۳۹۷ را روز برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‎ اعلام کرده است .

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement