خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طی١٢ماه گذشته نزدیک به ٢٤٥٠٠ تن در افغانستان کشته و زخمی شده اند

طی١٢ماه گذشته نزدیک به ٢٤٥٠٠ تن در افغانستان کشته و زخمی شده اند

Aug 05, 2017 - 11:53

کابل (پژواک،١٤اسد٩٦): طی ١٢ ماه گذشته در حملات مختلف در افغانستان، هر روز به طور متوسط ٦٧تن کشته و زخمى شده اند و يک چهارم این آمار در ماه  اکتوبر و جولای وارد گرديده است.

گزارشات روزمرۀ آژانس خبری پژواک که بر اساس اظهارات منابع مختلف ترتیب شده است، نشان می دهد که در پنج ماه اخير ٢٠١٦ميلادی، و در هفت ماه اول سال جارى ٢٠١٧، جمعاً ١٩٣٢ حملۀ مختلف صورت گرفته است، که در نتیجۀ آن١٣٩٩٧تن کشته شده و١٠٤٨٩ تن ديگر زخم برداشته اند.

بیشترین رقم این تلفات و جراحات، به ترتیب در درگیری رويارو، حملات هوایی و انتحاری وارد گردیده است.

ارقام نشان مى دهد که از هرچهار ده تن، هشت تن در درگیری رو درو، سه تن در حملات هوایی، دو تن در حملات انتحارى و یک يک تن در حملات هدفی و انفجارات مختلف کشته و زخمی شده اند.

جنرال متقاعد عبدالواحد طاقت کارشناس نظامی، به آژانس خبری پژواک گفت که سطح تلفات و جراحات در درگیری های مستقیم، بخاطرى بلند است که درگیری های رو درو، نسبت به انواع ديگر حملات بیشتر است و در این نوع درگیری ها بعضی اوقات علاوه بر افراد طرف های درگیر، به افراد ملکی نیز تلفات و جراحات وارد می شود.

گزارشات پژواک نشان می دهد که از هر ١٩حمله، ٨ حملۀ مستقيم، چهار حمله قتل هاى هدفى، سه، سه حملۀ انفجارى و هوايى و يک حملۀ انتحاری می باشد.

طاقت افزود که تلفات و جراحات حملات هوایی بیشتر می باشد؛ چرا که در این نوع حملات علاوه بر هدف نظامی، به دیگر افراد نیز تلفات و جراحات وارد می شود؛ به علت اینکه ساحۀ تخریب آن بیشتر است و ممکن به هدف اصابت نکند.

گزارش هاى پژواک نشان می دهد که در ١٢ماه گذشته، بیشترین حملات(٣٢٩)در ننگرهار،١٦٧در فارياب، ١٥٢ در هلمند، ١٤٦ در کندهار، ٨١ در فراه و٧٣ در کابل پایتخت کشور صورت گرفته است.

کمترين حملات در غور، ميدان وردک، سمنگان، بادغيس، نورستان و باميان انجام شده اما پژواک در ١٢ ماه اخير از ولايت هاى پنجشير و دايکندى گزارشى از حملات را دريافت نکرده است.

کارشناسان علاوه بر فعالیت های مخالفین مسلح دولت، بعضی عوامل دیگر نیز سبب افزایش جنگ در بعضی ولایات می داند.

عبدالواحد طاقت کارشناس امور نظامی گفت که در ننگرهار علاوه بر قاچاقبران مواد مخدر و طالبان مسلح، مرکزیت گروه داعش، تلاش ها برای رساندن گروه داعش به آسیای مرکزی از راه ولایت شمالی فاریاب، سبب شده است که این ولایات بیشتر نا امن شود.

وی این را افشا نکرد که کیها می خواهند گروه داعش را به آسیای مرکزی برسانند.

وی همچنان افزود که در هلمند و کندهار علاوه بر حضور مخالفین مسلح دولت، کشت مواد مخدر، موجودیت فابریکه های تولیدی هیروئین و مراکز بزرگ قاچاق این مواد، عامل افزایش جنگ می باشد.

به گفتۀ وی، مداخلات خارجی در ولایت فراه، که در مرز مشترک با کشور ایران موقعیت دارد، علت بیشتر شدن نا امنی در این ولایت می باشد.

طاقت در مورد حملات بر شهر کابل گفت: "کابل برای گروه های مسلح، از لحاظ سیاسی بسیارمهم است، برای همین می خواهند که حملات خود را در این شهر افزایش دهند، حکومت افغانستان را تهدید کنند و به جهانیان نشان دهند که گویا آنان قدرتمنداند و می توانند که در پایتخت نیز فعالیت های مسلحانه را انجام دهند."

تورن جنرال دولت وزيرى سخنگوى وزارت دفاع ملى، در مورد عوامل وجود حملات زياد نسبت به ساير ولايات در کابل، ننگرهار، هلمند و کندهار و نبود حملات در پنجشير و دايکندى نظر مشابه دارد و مى گويد که در اکمالات آسان مخالفين مسلح دولت در ولايت هاى مرزى نيز اثرى در افزايش جنگ هاى داشته مى تواند.

اما به گفته او حملات در فارياب به دليلى کوهستانى بودن اين ولايت و وجود جنگلات در برخى مناطق آن زمينه فعاليت بيشتر براى مخالفين مسلح را مساعد نموده و دولت نيز در برابر آنها عمليات را انجام داده است و اين امر سبب افزايش حملات در اين ولايت شده است. 

این در حالی است که ولایات دیگر کشور مثل نورستان و بامیان کوهستانی می باشند؛ اما بر اساس گزارشات پژواک طی دوازده ماه گذشته در آن بسیار کم حملات صورت گرفته است. 

پژواک در ١٢ ماه گذشته سال ٢٠١٦ ميلادى، فقط به تاريخ ٢٢ و ٢٧ ماه دسبمر، گزارش حمله به دست نياورده است.

بر اساس گزارشات در ١٢ ماه گذشته، بیشترین حملات(١٥) در سال جاری میلادی، در١٥ ماه مى انجام شده و بيشترين افراد(٥٦٧ تن) تلفات و جراحات نیز به تاریخ ٣١ همين ماه وارد گرديده است.

تلفات و جراحات      

گزارشات نشان می دهد که در حملادت یادشده، ١٣٩٩٧ کشته شده و ١٠٤٨٩ تن ديگر زخمی شده اند و با توجه به این ارقام در مدت یادشده، به طور متوسط ١٣تن کشته و زخمی شده اند.

مخالفین مسلح، نیروهای دولتی و مردم ملکی، شامل این تعداد کشته شدگان و زخمی ها می باشند؛ اما پژواک برای این ارقام دقیق آن نشر نمی کند که در مورد آن منابع مختلف، اظهارات مختلف را بیان ميکنند که تفکیک آن نا ممکن است.

با توجه به ارقام تلفات و جراحات، به طور اوسط طی دوازده ماه گذشته، هر روز به ٦٧تن تلفات و جراحات وارد شده است.

طی ١٢ماه گذشته؛ بیشترین تلفات و جراحات در ولایات ننگرهار، هلمند، کابل، فاریاب و ارزگان؛ و کمترین در ولایات بامیان، سمنگان، نیمروز، بادغیس و میدان وردک وارد گردیده است.

 گزارشات ماهانه آژانس خبری پژواک نشان می دهد که طی دوازده ماه گذشته، ماه جولای سال جاری میلادی نیز خونین بود؛ اما ارقام تلفات و جراحات آن، به ماه اکتوبر سال گذشته نرسیده و در این مدت بیشترین تلفات و جراحات در ماه اکتوبر گذشته وارد شده بود.

تجارب نشان داده بود که در سال هاى پيش با سرد شدن هوا و رسيدن زمستان جنگ ها و تلفات فروکش مى کرد، سال گذشته نيز بعد از ماه اکتوبر جنگ ها کاهش يافت اما در زمستان افزايش روز افزون داشته است.

کشتن افغان ها را متوقف کنید!

قربانیان جنگ از طرف های درگیر می خواهند که برای تامین صلح و ختم جنگ تلاش نمایند.

نورزیۀ سیزده ساله، باشنده منطقۀ "سپین جومات" ولسوالی چپرهار ننگرهار که ماه گذشته در نتیجۀ یک انفجار دو پایش قطع شده، مى خواهد که جنگ را خاتمه دهند.

وی که از زندگی به شدت نا امید شده است، گفت که اگر جنگ همچنان ادامه پیدا کند، پس خیلی از همسن و سالاون وی، اعضای بدن خود را از دست خواهند داد، بیشتر افغان ها کشته خواهند شد و بیشتر اطفال یتیم خواهند شد.

محمد هوتک یکی از باشندگان منطقۀ گنهکان مرکز فراه گفت که بسم الله پسر کاکای وی در مستوفیت این ولایت مامور بود، دوه ماه قبل به اتهام حمایت از دولت از سوی طالبان کشته شد و شش طفل وى تیم شده اند.

به گفتۀ وی، طفل سه سالۀ بسم الله هر روز ازمادر خود، در مورد پدرش سوال می کند؛ اما مادرش بدون اینکه اشک بریزد، پاسخ دیگری به طفل خود ندارد.

وی افزود: "وقتیکه غم و اندوه خانوادۀ خود را میبینم، اصلا قابل تحمل نیست؛ از طرف های درگیر جنگ می خواهیم که برای خدا دیگر جنگ را بس کنید، دیگر مادران بیچاره را بیوه نکنيد و اطفال معصوم را یتیم نکنيد."

راه هاى توقف جنگ

کارشناسان امور نیز جنگ را راه حل نمی دانند و برای ختم آن، پیشنهادات مختلف دارند.

عبدالواحد طاقت گفت که برای پایان دادن جنگ در افغانستان، لازم است که نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند؛  اما کمک های لوژستیکی و اقتصادی خود را با افغانستان ادامه دهند.

وی افزود وقتیکه نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند، بهانه مخالفین مسلح دولت برای ادامه جنگ از بین می رود؛ تا حد زیادی از کمک های خارجی با مخالفین مسلح نیز کم می شود و این کار سبب ختم جنگ خواهد شد.

اما محمد یونس فکور کارشناس امور سیاسی گفت: "زمانی ختم جنگ و تامین صلح در افغانستان ممکن است که امریکا همراه با کشورهای عضو سازمان ناتو، مشترکاً استراتیژی را طرح کنند که بر اساس آن، هم در بخش سیاسی، راه ممکن براى تامین صلح در نظر گرفته شود و هم بر پاکستان و استخبارات شان فشار وارد گردد که ختم جنگ و تامین صلح در افغانستان را قبول کند."

به گفتۀ او، علاوه بر آن، رهبران و تمامى مقامات افغانستان با هم يکصدا شوند و به شکل واقعى راه حل مشکلات کشور را جستجو نمايند. 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement