خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پنج ولسوالی نورستان هنوزهم راه مواصلاتی با مرکز پارون ندارد

پنج ولسوالی نورستان هنوزهم راه مواصلاتی با مرکز پارون ندارد

Aug 20, 2017 - 15:50

جلال آباد (پژواک،٢٩اسد٩٦): طی١٥سال گذشته، راه های مواصلاتی نورستان، به شکل پخته و اساسی ساخته نشده است و پنج ولسوالی این ولایت، هنوزهم راه های مواصلاتی با مرکز پارون ندارد.

مردم و نمایندگان شورای ولایتی اتهام وارد می کنند که موجودیت گستردۀ فساد اداری در ادارات، مانع امور بازسازی شده است.

مردم محلی نگران وضعیت بد راه های مواصلاتی می باشند و می گویند که مشکلات آنان به سبب بارندگی، در هر زمستان افزوده می شود.

خلیل الله غیور منشی شورای ولایتی نورستان، امروز"٢٩اسد" به آژانس خبری پژواک گفت نه تنها اینکه شاهراه ها به شکل اساسی ساخته نشده است، بلکه بیشتر ولسوالی ها فاقد راه های بزرگ و کوچک نیز می باشد.

گرچه موصوف به نام خاص کسی اشاره نکرد؛ اما افزود که پول مصرف پروژه ها به جیب های شخصی انداخته می شود.

این درحالی است که سال گذشته، اعضای این شورا در واکنش به عدم بازسازی سرک ها از سوی حکومت، در وازه شوای ولایتی را بسته بودند.

پنج ولسوالی نورستان، هنوزهم راه مواصلاتی با پارون مرکز این ولایت را ندارد که مردم آن، از راه های ولایات کنر و لغمان وارد پارون می شوند.

برگمتال، کامدیش، دواب، مندول و نورگرام؛ از جملۀ این ولسوالی ها می باشند.

مردم این مناطق با اشاره به مشکلات شان، از مقامات می خواهند که تمام سرک ها و راه های مواصلاتی آنان را به شکل اساسی بسازند.

خانزلی یک تن از باشندگان برگمتال به آژانس پژواک گفت: "حرف مهم این است که نورستان غربی، با مرکز وصل شود؛ این سرک ها طی شانزده سال گذشته ساخته نشده است. درخواست ما از مقامات این است که این سرک ها را بسازند، به چشم خودشان دیده اند که یک وجب سرک قیر نشده است."

یک باشندۀ دیگر نورستان به نام واصل، به آژانس خبری پژواک گفت مشکلات بیش از حد می باشد، مشکلات کرایه موجود است؛ اگر کسی وظیفه دارد، چندین ماه به نورستان و یا ولسوالی رفته نمی تواند.

در فصل زمستان که برفباری ها دوامدار می باشد، مشکلات راه های خراب ولایت نورستان به مردم افزوده می شود.

اما اداره محلی، ملامتی عدم توجه به راه های مواصلاتی را بر دوش مقامات سابقه می اندازد و می گوید که اکنون، این اداره کارها را تا اندازۀ توان خود انجام داده است.       

حافظ عبدالقیوم والی نورستان گفت اکنون علاوه بر بازسازی راه ها، پروژه های بیشتر بازسازی تحت کار قرار دارد.

موصوف افزود: "اداره سابقۀ محلی ملامت می باشد که در این بخش موفق به انجام کارهای مناسب نشده است؛ با وجود اینکه در سال های اخیر آن عده کمک ها، امکانات و پول موجود نیست، کارهايی که در نورستان انجام شد، اکثریت آن اکنون انجام شده و این یک ادعای من نیست، بلکه مردم آگاه اند که کار ها طی سه سال اخیر انجام شده است."

به گفتۀ والی، درپلان است که در پارون نیم کیلومتر سرک کانکریتی ساخته شود، علاوه بر راه های فرعی، چند پلچک نیز ساخته خواهد شد.

موصوف همچنان گفت که در آیندۀ نزدیک، علاوه بر وصل نورستان شرقی و نورستان غربی با مرکز پارون، سرک ٨٦کیلومتری پارون-اسعدآباد نیز به شکل پخته و اساسی ساخته خواهد شد.

نورستان؛ دارای هفت ولسوالی (واما، کامدیش، برگمتال، دواب، نورگرام، وانت وایگل و مندول) می باشد، که برگمتال و کامدیش به نام نورستان شرقی؛ و دواب، مندول و نورگرام به نام نورستان غربی یاد می شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement