خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بر سر ملکیت کوه "سنگ تالک" در ننگرهار درگیری بين دو قوم ادامه دارد

بر سر ملکیت کوه "سنگ تالک" در ننگرهار درگیری بين دو قوم ادامه دارد

Aug 21, 2017 - 15:38

جلال آباد (پژواک،٣٠اسد٩٦): درگیری مسلحانه بین دو قوم، بر سر مالکیت کوه تالک (شوکانو) در ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار صورت گرفته و از اسلحۀ سبک و سنگین در آن استفاده می شود.

حاجی ملک حسن ولسوال شیرزاد، امروز (٣٠اسد) به آژانس خبری پژواک گفت که درگیری صبح امروز برسر مالکیت یک کوه سنگ های تالک (شوکانو) مربوط این ولسوالی بین دو قوم شلل خیل و عیسی خیل به وقوع پیوسته است.

وی افزود که جنگ بعد از منازعه بر سر سنگ های تالک آغاز شده و از اسلحۀ سبک و سنگین به شمول پیکا و راکت در آن استفاده می شود؛ اما تا کنون به طرفین تلفات و جراحات وارد نشده است.

به گفتۀ ولسوال، پشت هر دو قوم گروه های طالبان مسلح مربوط آن، استاده اند و به این اقوام سلاح و مهمات میدهند.

اما اجمل عمر یک تن از بزرگان قوم ولسوالی شیرزاد و عضو شورای ولایتی ننگرهار گفت که درگیری برسر سنگ های تالک نه، بلکه بین این اقوام از سابق گاهگاهی منازعات صورت می گیرد.

موصوف افزود که هر دو قوم(شلل خیل و عیسی خیل) از هفتاد سال به اینسو، به هدف منافع شخصی گاهی برسر چوب، آب و بهانه های مختلف دیگر، درگیر می شوند.

بر اساس معلومات اجمل عمر؛ درگیری فعلی نیز بر سر آب صورت گرفته است.

حاجی ولی رییس اتحادیه فابریکه های پروسس سنگ های تالک در ننگرهار و باشنده شیرزاد نیز گفت که این درگیری، برسر سنگ های تالک نه؛ بلکه به هدف ساخت دسیسه برای تجارت سنگ های تالک آغاز شده است.

وی افزود که گرچه جنگ آشکار بین دو قوم می باشد؛ اما در پشت قضیه، گروه های مسلح ایستاده اند و می خواهند که به تجارت سنگ های تالک ضرر برسانند.

در همین حال، حاجی وردک یک تن از بزرگان ولسوالی شیرزاد، به پژواک گفت که درگیری برسر یک کوه می باشد و حکومت در کنترول این درگیری، ناکام مانده است.

وی افزود که ده روز قبل، در فیسبوک و دیگر رسانه ها صدايش را بلند کرده، که احتمال آغاز درگیری بین دو قوم مذکور، برسر کوه سنگ های تالک وجود دارد؛ اما دولت تا کنون در برابر آن هیچ اقدام نکرده است.

مولاگل یک تن از باشندگان ولسوالی شیرزاد نیز به پژواک گفت که درگیری، برسر کوه سنگ های تالک می باشد و در پشت آن، طالبان مسلح ایستاده اند.

وی ازحکومت خواست که در این منطقه پوسته های امنیتی بسازد؛ تا وضعیت را کنترول و جلو درگیری و قاچاق سنگ های تالک گرفته شود.

از سوی دیگر، عطاءالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار نیز این حادثه را تایید کرد و گفت که طالبان مسلح، در این منطقه در پشت هر دو قوم ایستاده اند و آنها را در بین خود درگیر ساخته اند.

وی افزود که ادارۀ ولایتی در نظر دارد که در برابر طالبان مسلح در این منطقه عملیات انجام دهد.

قابل ذکر است که طالبان مسلح، تا کنون در این مورد به رسانه ها چیزى نگفته اند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement