خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مردم ننگرهار از افزايش قیمت حیوانات شکایت دارند

مردم ننگرهار از افزايش قیمت حیوانات شکایت دارند

Aug 27, 2017 - 18:56

جلال آباد (پژواک،٥سنبله٩٦): فروشندگان حیوانات براى قربانی عید در ننگرهار می گویند که قیمت حیوانات نسبت به سال گذشته پایین آمده؛ اما مردم عام می گویند که قیمت ها بالا رفته است و باید حکومت برای کنترول این کار اقدام نماید.

اما تجار، کم رنگ شدن بازار نسبت به سال گذشته را نیز برای خود مشکل می دانند و می گویند که بازار فروش امسال حیوانات خراب است.

بر اساس معلومات گنج ننگرهار، در قیمت حیوانات کوچک از یکهزار الی پنجهزار و درحیوانات کلان، تا ده هزار افغانی کاهش آمده است.

رحمت الله که برای خرید حیوان قربانی به گنج آمده بود، در صحبت با پژواک گفت که امسال قیمت حیوانات نسبت به سال گذشته تا حدی بلند رفته است.

وی افزود که سال گذشته یک گوسفند چاق را به ١٥هزار کلدار پاکستانی خریده بود؛ اما امسال به همان اندازه گوسفند تابیست هزار کلدار نیز پیدا نشد.

فرید الله ساحل یک تن از باشندگان شهر جلال آباد نیز به پژواک گفت که قیمت گوسفندان نسبت به سال گذشته بلند رفته است.

وی افزود که  امسال قیمت های حیوانات کوچک و کلان، نسبت به سال گذشته سه، چهار هزار کلدار پایین آمده است.

اما سیدمحمد که حیوانات را برای فروش از ولسوالی چپرهار به گنج آورده بود، از کار خود پشیمان نموده گفت که قیمت های موجود در گنج، پول خرید حیوانات را نیز پوره کرده نمی تواند.

میرویس که گاوهای خود را از ولسوالی سرخرود برای فروش به گنج آورده بود، به پژواک گفت که سال گذشته هر گاو را به ١٥٠هزار کلداری می فروخت؛ اما امسال کسی گاو به همان وزن را به ١٣٠هزار کلدار نیز نمی گیرد.

وی گفت که گوسفندان در ولسوالی چپرهار هرکدام را بالا تر از١٥هزار کلدار خریداری کرده  است؛ اما اینجا قیمت آخری اش ١٥هزار کلدار است که بجای مفاد، ضرر می کند.

ذبیح الله هوتک تیکه دار گنج مرکزی حیوانات ننگرهار، در صحبت با پژواک یک علت پایین آمدن قیمت های حیوانات را بلند رفتن سطح بیکاری و فقر دانست؛ اما از سوی دیگر وضع کردن محدوديت بالای رفتن حیوانات به پاکستان دانست.

در همین حال داکتر محمد لیاقت عادل رئیس اتحادیۀ سرتاسری کارگران افغانستان گفت که وضعیت خراب اقتصادی در کشور سبب شده است که همه امور تجاری در کشور خراب شود.

رئیس این اتحادیه در صحبت با پژواک؛ بیکاری، فقر، نا امنی و یک تعداد مسایل دیگر را از عوامل بلند رفتن قيمت حیوانات در ننگرهار دانست؛ اما از حکومت خواست که برنامه های اختصاصی برای توسعۀ تجارت و تشویق تجار ایجاد کند و نرخ های فروش برای حیوانات را تعیین نماید.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement