خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کودکان بی بضاعت در پایتخت: فقر، خوشی عید را از ما گرفته است

کودکان بی بضاعت در پایتخت: فقر، خوشی عید را از ما گرفته است

Sep 01, 2017 - 09:13

کابل (پژواک، ۱۰ سنبله٩٦): عید قربان- بزرگترین جشن اسلامی- فرا رسید؛ اما این عید برای صدها کودک بی بضاعت که در کابل تحت پوشش مراکز حمایتی"آشیانه" قرار دارند، تفاوتی با روزهای عادی ندارد و ناداری، خوشی عید را از آنان گرفته است.

سوسن ۱۴ ساله، باشنده اصلی ولایت لوگر که از پنج ماه پیش به کمک نهاد "آشیانه"در کابل درس می خواند و درآنجا آموزش می بیند، گفت که عید برای او با روزهای عادی فرقی ندارد.

وی افزود: "پدرم، در بازار مندوی کابل مزدورکاراست؛ ازعایدی که روزانه به دست می آورد، نمی تواند خرج فامیل مارا تکافو کند؛ بنابرآن من لیف می بافم و آن را در بازاربرده به فروش می رسانم تا به پدرم کمک کنم."

سوسن  افزود: "مادرم بیسواد است؛ اما نمی خواهد که من و  چهار خواهر و برادر کوچکم بیسواد بمانیم، تا آینده ما خراب نشود؛ آشیانه برای من کتاب، کتابچه و قلم می دهد، این یک کمک بزرگ است که آشیانه برای اطفال بی بضاعت می کند."  

اما این کودک با اشاره به عید و خوشی های کودکان دیگر در این روزها گفت: "عيد برايم مفهوم ندارد؛ در عید همه کالای نو می پوشند، کلچه می خورند؛ اما ما نداریم و حتی مجبور هستیم لباس های کهنه خود را بپوشیم."

عبدلله ۱۳ ساله، باشنده ولایت ننگرهار، یکی دیگر از کودکان تحت پوشش آشیانه است که از پنج ماه پیش به کمک این نهاد، در کابل درس می خواند و نیمی از روز را کار می کند.

وی افزود: "هروقتى که عيد مى شود، یگان رفیق هایم که  معتبراند  خانه هاى شان مى روم؛ در آن وقت دلم زیاد تنگ می شود، می گویم کاش من هم پیسه دار می بودم که میوه های رنگارنگ می خریدم تا مردم خانه ما هم می آمدند."

عبدالله افزود که بعد از ظهر بعد از اینکه درس هایش در آشیانه تمام می شود، به بازار رفته و در کنار سرک پلاستیک فروشی می کند.

با وصف این، این کودک بی بضاعت خاطر نشان کرد که روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ افغانی کار می کند و مجبور است آن را به پدرش که فلج است، بسپارد تا بخاطر مصارف خانواده استفاده کند.

عبدالله خاطر نشان کرد که به همین دلیل، نتوانسته است برای خودش لباس عید بخرد تا در روزهای عید همانند کودکانی که توانایی مالی دارند، از خوشی های عید لذت ببرد.

وی اما درحالیکه اشک در چشمانش حلقه زده بود، از آرزوی کلان خود گفت: "از مخالفين و از دولت خود می خواهم که جنگ را توقف بدهند و زندگی مثل من را تباه نکنند؛ آرزو دارم آرامی بیاید و من بتوانم به درس هایم ادامه دهم و در آینده داکتر شوم."

حشمت الله حیات مسوول پروژه های مؤسسه آشیانه، به پژواک گفت که بیشتر از دو هزار کودک بین ۶ سال تا ۱۷ سال در مراکز این نهاد در کابل، مزار شریف، هرات و گردیز تحت پوشش قرار گرفته اند، که بیشتر از ۷۰۰ تن آنان در کابل هستند.

وی گفت که این کودکان، در جریان روزدر آشیانه ضمن فراگیری درس های مکتب، در رشته های مختلف فنی و حرفوی آموزش می ببینند و بعد از ظهرها آزاد هستند و بخاطر کسب درآمد و تامین مخارج خانواده های شان کار می کنند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement