خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کاهش قيمت سبزيجات دهاقين پروان را متضرر کرده است

کاهش قيمت سبزيجات دهاقين پروان را متضرر کرده است

Sep 02, 2017 - 10:27

چاريکار (پژواک، ١١ سنبله ٩٦): به دنبال ممانعت پاکستان از صادرات سبزيجات افغانستان به آن کشور، قيمت سبزيجات در پروان امسال نسبت به سال پار به گونۀ اوسط ٤٣ درصد کاهش يافته و دهاقين را متضرر کرده است.

حبیب الله يک تن از دهاقين قریه نصرالله خیل ولسوالی سیدخیل ولایت پروان، به آژانس خبرى پژواک گفت سبزيجات به دليلى که پاکستان اجازه نمى دهد اين محصول زراعت افغانستان به آن کشور منتقل شود، بازار خوب ندارد و قيمت آن در پروان کاهش پيدا کرده است.

یک منبع در بندر تورخم ننگرهار در شرق کشور که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، نيز تاييد کرد که پاکستان نمی گذارد سبزیجات از افغانستان به آن طرف منتقل گردد و تاجران هم به دلیل اینکه فایدۀ آن چنانی نمی کنند، سبزیجات را انتقال نمی دهند.

حبيب الله گفت که امسال در دو جريب زمين خود بادنجان رومی و سیاه، فاصله، بامیه و مرچ کشت کرده است.

به گفته او تا حال بيش از ٥٠٠ سير محصولات زمين خود را فروخته؛ اما چون قيمت ها کاهش پيدا کرده است، از اين مدرک حدود ١٨ هزار افغانى را به دست آورده است.

به گفته وى، اگر قيمت سبزيجات بلند نرود، تا آخر سال نمى تواند از اين محصولات بيش از ٥٠ هزار افغانى به دست آورد. به گفتۀ حبيب الله اين در حالى است که ١٥ هزار افغانى را در کشت اين محصولات هزينه کرده است.

همچنان موصوف افزود که امسال، به دليل نبود بازار تا حال ٢٠٠ سير حاصلات زمين او گنده و ضايع شده است.

موصوف گفت که سال گذشته، از مدرک حاصلات زمين خود ١٢٠ هزار افغانى به دست آورده بود.

به اساس معلومات او، امسال قيمت یک سیر بادنجان رومی ٣٠ افغانى، يک سير بادنجان سياه ٢٠ افغانى، یک سیر بامیه ١٥٠ افغانى، يک سير فاصله ١٥٠ افغانى، و يک سير مرچ ١٤٠ افغانى است.

موصوف افزود که سال گذشته، قيمت یک سیر بادنجان رومی ٦٠ افغانی، یک سیر بادنجان سیاه ٤٠ افغانی، يک سير باميه ٢٥٠ افغانى، يک سير فاصله ٢٥٠ افغانى، و يک سير مرچ ٢٦٠ افغانى بود.

جمشید یک تن از دهاقین قریه ده ملا یوسف مرکز ولایت پروان نيز انواع سبزيجات را در سه جريب زمين کشت نموده؛ اما او نيز از پايين بودن قيمت اين محصولات زراعتى شکايت کرد.

وى گفت که تا حال از اين مدرک ٥٠ هزار افغانى عايد داشته و ممکن تا آخر سال، در کل از اين بابت يک صد هزار افغانى عايد داشته باشد.

 به گفته او اين در حالى است که سال گذشته از حاصلات زراعتی خود، ٣٠٠ هزار افغانى عايد داشت.

 جمشید و ديگر زارعين اين ولايت از نبود سردخانه هاى معيارى شکايت دارند و از حکومت مى خواهند که در اين راستا اقدام نمايد.

جمشيد افزود که پنج سردخانه کوچک در قریه ده ملایوسف ساخته شده؛ اما معیاری نيست و نمى توان محصولات زراعتى را در آن نگهدارى کرد.

 به گفته وی؛ اگر سردخانه های معیاری بزرگ ساخته شود، مى توان محصولات زراعتى را در آن نگهدارى کرد و با توجه به تقاضاى بازار به قيمت مناسب به فروش رساند.

میرآغا که انواع سبزيجات را در شهر چاريکار مرکز ولايت پروان به شکل عمده و پرچون به فروش مى رساند، گفت که اجازه ندادن حکومت پاکستان به سبزيجات افغانستان به آن کشور، سبب شده است که قيمت اين محصولات زراعتى پايين آيد.

موصوف افزود که به همين دليل، فروش سبزيجات در پروان، حدود ٧٥ درصد کاهش پيدا کرده است.

ميرآغا گفت که در سال هاى گذشته، بیشتر سبزيجات پروان به کابل و ولايت هاى ديگر کشور هم صادر ميشد؛ اما امسال بسيار کم صادر مى شود؛ چون در ولايات ديگر نيز سبزيجات زياد کشت شده است.

وى افزود که فروش کم سبزيجات، او را نيز متضرر ساخته است.

به گفته او سال گذشته، روزانه حدود ١٥٠٠ افغانى فايده مى کرد؛ اما امسال اين رقم به حدود ٥٠٠ افغانى کاهش يافته است.

عبدالکریم فرزام ريیس زراعت و مالداری ولایت پروان نيز تاييد کرد که امسال سبزيجات پروان، بازار خوب ندارد.

او افزود که صادرات سبزيجات کشور و اجازه ندادن به انتقال سبزیجات از سوى حکومت پاکستان به آن کشور، موضوع مختص به پروان نيست و در کل دولت افغانستان تلاش دارد تا براى محصولات زراعتى کشور، بازار خوب پيدا کند و از طريق ترکمنستان و بندر چابهار ايران به کشورهای اروپايى صادر شود.

موصوف بدون ارايه جزييات گفت تلاش دارد که براى محصولات پروان نيز بازاريابى شود.

او افزود: «ما همراۀ تاجران ملی در مرکز صحبت کردیم که بازار برای فروش ترکاری مردم در داخل و خارج پیدا کنند تا مردم از این بیشتر متضرر نشود.»

موصوف گفت که از طريق اين رياست، در ولايت پروان ٥٠٠ سردخانه کوچک ساخته شده است.

او در مورد اينکه اين سردخانه ها معيارى نيست، گفت که اين سردخانه ها با در نظرداشت امکانات موجود ساخته شده و دهاقين مى توانند محصولات شان را براى مدتى در آن نگهدارى کنند.  

موصوف گفت که قرار است یک مارکیت براى فروش محصولات زراعتى، به هزينه يکصد هزار دالر امريکايى در مرکز پروان ساخته شود.

همچنان وى افزود که قرار است سال آينده شرکت جوس سازى انگور که در اين ولايت فعاليت دارد، زمينۀ نگهدارى سبزيجات را در سردخانه بزرگى که دارد، مساعد سازد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement