خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ضعف مديريت و فساد، چالشهاى جدى در برابر نظام معارف باميان است

ضعف مديريت و فساد، چالشهاى جدى در برابر نظام معارف باميان است

Sep 05, 2017 - 15:03

باميان (پژواک،١٤سنبله ٩٦): باميان نسبت به ولايات ديگر، از امنيت خوب برخورداراست؛ اما فساد ادارى، ضعف مديريت، نبود ساختمان براى مکاتب، کمبود معلمين مسلکى و امکانات درسى، از مشکلات عمده در برابر نظام معارف در اين ولايت مى باشد.

در يک گزارش تازۀ دفتر ساحوى کميسيون مستقل حقوق بشر در ولايت باميان آمده است با آنکه کمک های هنگفت جامعۀ جهانی براى بهبود واصلاح نظام آموزشى افغانستان به مصرف رسيده است؛ اما به دليل موجوديت فسادگسترده و عدم مديريت درست منابع در وزارت معارف و سايرنهادهای ذيربط درسکتور معارف؛ تعليم و تربيۀ با کيفيت برای شهروندان افغانستان بخصوص در دهات و مناطق دوردست ارايه نمى گردد.

بخش حمايت و انکشاف حقوق اطفال دفتر ساحوی کميسيون حقوق بشر در ولايت باميان، به بررسی مشکلات و چالش های عمده در زمينۀ دسترسی اطفال به حق تعلم و تربيۀ با کيفيت پرداخته و گزارشى را تهيه نموده است.

يافته های اين گزارش نشان می دهد که نبود تعمير، کمبود صنف درسی، کتاب، معلم مسلکى، مواد ممد درسی، آب آشاميدنی صحى، نداشتن تعمير اداری در مرکز و ولسوالی ها، نداشتن تجهيزات و امکانات، واسطۀ نقليه و روغنيات برای بخش های نظارت در رياست و آمريت های معارف شهر، از جمله مشکلاتى است که سکتور معارف درمناطق مرکزی از جمله ولايت باميان با آن دست و پنجه نرم می کنند.

همچنان  دفتر ساحوى کميسيون حقوق بشر دريافته است که ضعف مديريت، فساد اداری، مشکلات محيطی و بعضاً  تعصبات قومی و جغرافيايی در ولايت باميان، باعث ايجاد مشکلات زياد گرديده و کيفيت تعليم و تربيه را به شدت متاثر ساخته است.

بربنياد يافته هاى گزارش، از مجموع ٣٣٩ مکتب در باميان، ٦٣ مکتب فاقد تعمير است و شمار زيادى مکاتب ديگر، ساختمان اساسى و معيارى ندارند.

دفتر ساحوى کميسيون مستقل حقوق بشر مى گويد که در صورت عدم توجه به کيفيت تدريسى و مشکلات ديگر معارف، سرنوشت هزاران جوان و نوجوان دانش آموز، به بازی گرفته شده و از ظرفيت و نيروی انسانی عظيمی که می تواند کشور را به رفاه و توسعۀ پايدار نزديک سازد؛ استفاده نشده و مردم همچنان در گير پديده هايی چون فقر، خشونت، تروريزم، افراطيت، و مهاجرت خواهند بود.

براساس آمارهاى رياست معارف ولايت باميان، ٣٣٩مکتب ابتدائيه، متوسطه و ليسه، در ولايت باميان  فعال مى باشند که درآن، بيش از ٧٣٠٢٠ شاگرد ذکور و٦٣٢٣٥ شاگرد اناث مصروف فراگيرى تعليم اند، که توسط ٣٤٧٦ معلم بشمول ٨٠٥ معلم زن تدريس مى شوند؛ اما نظربه تعداد مکاتب و دانش آموزان، بيش از ١٦٠٠ معلم ديگر نياز است.

محمد ايوب اميری سرپرست رياست معارف باميان، مشکلات در نظام معارف اين ولايت را تاييد کرد.

 افزون برآن، اين مقام محلى باميان، يافته هاى دفتر ساحوى کميسيون حقوق بشر درآن ولايت را  يک حقيقت پنداشته، گفت که رياست معارف باميان، به تنهايی قادر به حل اين مشکلات نيست.

وی افزود: "تعداد زيادى از دختران به  دليل نبود زمينه تعليم و تربيه، فقر و عوامل ديگر؛ امسال از تعليم بازمانده اند و اين مسئله براى  اداره محلى، رياست معارف و نهادهاى مدنى و مردم باميان، قابل نگرانى مى باشد."

اميرى درادامه گفت که مشکلات در نظام معارف، تنها مربوط به رياست معارف و اداره محلى اين ولايت نمى شود؛ تصميم کُلى مربوط حکومت مرکزى مى باشد که بايد راه حل مشکلات را دريافت نمايد.

موصوف افزود: "ما مى پذيريم که ٦٠ مکتب و دو هزار صنف ما تعمير ندارند، مشکلات در زمينه های مختلف داريم و تلاش مى شود تا اين مشکلات حل گردد."

سرپرست رياست معارف ولايت باميان، افزودکه امسال در سطح باميان، يکصد قريه  به عنوان قريه های طلايى يونيسف و رياست معارف باميان اعلام گرديد، که اين موضوع مى تواند تشويقى برای مردم در راه  کسب تعليم وتربيه باشد.

وی افزود: "از جمله معيارهايى که يک قريه بعنوان قريه طلايى اعلان مى شود، اين است که دختران بدون محدوديت به مکتب بروند و زادو ولد، معياری و در کلينيک ها صورت گرفته باشد."

باشنده هاى ولايت باميان نيز بر مشکلات معارف درآن ولايت مهرتاييد ميگذارند.

حاجی غلام سخی پدر يکتن از دانش آموزان در ولايت باميان گفت که مشکلات در بخش معارف مربوط به مردم نمى شود؛ مردم ولايت باميان همه مشتاق درس وتعليم وتربيۀ فرزندان شان مى باشند؛ اما اين دولت است که در اين زمينه نسبت به باميان کوتاهی مى کند.

وی افزود: "در قريۀ ما مکتب ساختمان ندارد، بچه ها و دختران ما در دل آفتاب و در فصل گرمى و سردى به روی زمين و بدون سرپناه درس مى خوانند واين وضعيت، برای شاگردان بخصوص برای دختران، غير قابل تحمل است وبايد دولت چاره ای در اين زمينه بينديشد."

اقبال، دانش آموز يکى از مکاتب ولايت باميان گفت: "مشکلات ما زياد است، معلم نيست، کتاب  در نصف سال به ما ميرسد و  تعمير مکتب ما هم ساخته نشده، مجبوريم درهواى آزاد درس بخوانيم."

وى افزود دانش آموزانى که مکاتب شان تعمير دارد، با شوق و علاقه به مکتب ميروند؛ اما شاگردانى که در محلات آزاد درس ميخوانند، با ترس از باران و سردى هوا به مکتب ميروند.

محمد ابراهيم تولا فعال مدنى ولايت باميان گفت که در نخست، بايد تمام مشکلات در نظام معارف اين ولايت دسته بندى گردد تا مشخص شود که رسيدگى به کدام مشکلات، مربوط به اداره محلى است و کدام مشکلات، مربوط به وزارت معارف و دولت مرکزى مى شود و پس از آن، کار صورت گيرد که مشکلات چه از طريق مرکز ويا اداره محلی رفع گردد.

وی افزودکه  اگر سطح تعليم وتربيه به اين منوال به پيش رود، برای مردم باميان يک فاجعه است وحق تعليم وتربيه از اطفال باميان گرفته مى شود.

گفتنی است که به تازه گى يک کميته دادخواهی متشکل از فعالان مدنى، نهادهاى حقوق بشرى و کميسيون حقوق بشر در ولايت باميان ايجاد گرديده تا به مشکلات معارف اين ولايت، راه هاى حل جستجو نمايند.

اين کميته دادخواهى در دو نشست، مشکلات معارف را با ادارۀ محلى شريک ساخته است و به گفته مسوولان، قراراست بعداز بررسى کلى، راه هاى بيرون رفت از مشکلات فعلى معارف را با وزارت معارف و حکومت مرکزى شريک سازند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement