خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جوانان جوزجانى: رهبران سياسى از تفرقه اندازی دست بکشند

جوانان جوزجانى: رهبران سياسى از تفرقه اندازی دست بکشند

Sep 06, 2017 - 17:38

شبرغان (پژواک،١٥سنبله ٩٦): برخى جوانان سوادآموز در جوزجان، از رهبران سياسى و اجتماعى ميخواهند تا از تفرقه اندازی بين جوانان دست کشيده، بجاى تشويق جوانان به تعصبات زبانى، قومی و مسايل جنگی به دست آنها قلم و کتاب بدهند.

خالمراد يکتن از جوانانى است که نسبت مشکلات اقتصادی نتوانسته به مکتب برود.

وى درصحبت با اژانس خبرى پژواک گفت که از رهبران و سياسيون کشورتقاضا مى شود تا با احساسات جوانان بازی نکنند و به جای تشويق کردن آنها به پديده های منفی و تعصبات قومی, آنها را برای رفتن مکتب تشويق کنند .

اين جوان که از يکسال به اينسو مصروف فراگيری دروس سواد حياتی است گفت که مردم، مصايب بى شمارى را تجربه کرده اند و تلخی جهل و بیسوادی را با گوشت و پوست خود لمس کرده اند، که نبود سواد در جامعه چه مشکلاتى را بار مى آورد.

وی ضمن اشاره به مسايل نابابی که از طرف برخی از رهبران درکشور جاری است گفت: "چی ميشه تا سياسيون و رهبران ما به عوض دادن سلاح و مرمی به دست جوانان, برای آنها قلم و کتاب دهند و آنها را برای فراگيری درس و تعليم دعوت کنند؛ جاپان يکروز بعد از افغانستان استقلال خود را گرفت، امروز آنها کجايند و ما در کجاييم."

همچنان فوزيه که از سه سال به اينسو مصروف فراگيری دروس سواد حياتی است گفت: "من نسبت مصايب جنگ از رفتن به مکتب باز ماندم و اين موضوع، هميشه مرا رنج ميداد و روانم را مى آزرد."

وى افزودکه  به کمک يکی از دوستانش، به اداره سواد حياتی معرفى شد و اکنون سواد خواندن و نوشتن را فرا گرفته است.

اين زن افزودکه اکنون حداقل مشکلات خود را در شهر و بازار رفع کرده و لوحه ها را  خوانده مى تواند.

غلام سخی سرباز قوماندانی امنيه ولايت جوزجان که به تازه گی سواد آموخته است گفت که پوليس مجری قانون است و اگر يک پوليس بيسواد باشد، برايش مشکل است تا وظايف خود را مطابق به قواعد کاری انجام دهد .

وی خاطرنشان ساخت: "آموختن سواد برهر فرد جامعه، يک امر لازم و ضروری است و من  از همه خانواده ها مى خواهم تا برای فرزندان شان در اين راستا دقت لازم به خرج دهند و آنها را برای فراگيری درس و تعليم تشويق کنند."

اين جوانان در حالی به اين مسايل اشاره مى کنند که  امروز به استقبال از روز جهانی سواد, محفلی در اداره سواد حياتی برگزار شده بود .

عبدالحی  يشين  رييس معارف ولايت جوزجان  گفت که  در چوکات آمريت سواد حياتی، ١٤٩  کورس سواد حياتی فعاليت دارد و در کنار آن ٤٨٠ کورس های دیگر سواد حياتی، توسط شرکا و موسسات همکار مديريت مى شوند.

وى افزودکه  برای پيشبرد امور تدريسی در اين کورس ها به استثنای ولسوالی قوش تپه, درزاب و خماب؛ در ساير نقاط هيچ نوع مشکلاتی وجود ندارد و در برخی از نواحی، مخالفان مسلح دولت خود با محاسن سفيدان و بزرگان قوم مشوره مى کنند و ميگويند که برای درس و تعليم در مکاتب و کورس های سواد حياتی هيچنوع چالشی وجود ندارد.

به گفته يشين, اين امر باعث شده که دروس مکاتب  در ولايت جوزجان، بدون بروز مشکلی طور نورمال جريان داشته باشد.

رييس معارف تصريح کرد: "در سطح ولايت ٣٧٧٠تن در کورس های سواد حياتی تنظيم اند که طور مستقيم توسط آمريت سواد حياتی اداره مى شوند و اگر قرار باشد که شاگردان کورس های موسسات همکارو پارتنرها را نيز بر آن افزود کنيم، تعداد همه شاگردان به پانزده هزار تن ميرسد، که پنجاه فيصد آنرا زنان و دختران تشکيل ميدهند."

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement