خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طرح بسيج ملى براى امحاى بيسوادى در افغانستان ساخته شده است

طرح بسيج ملى براى امحاى بيسوادى در افغانستان ساخته شده است

Sep 06, 2017 - 17:03

کابل (پژواک، ١٥ سنبله ٩٦): در حال حاضر، ٣٨ درصد افغان های دارای سنین بلندتر از پانزده سال سواد دارند؛ اما با عملى شدن طرح بسيج ملى براى امحاى بيسوادى در ١٥ سال، اين رقم تا به هشتاد درصد بلند خواهد رفت.

خانم رييس جمهور محمد اشرف غنى مى گويد که براى موفقیت برنامه های سوادآموزی، به استخدام افراد مسلکی نیاز است و جلو مداخله زورمندان در امور سوادآموزى بايد گرفته شود.

سردار محمد رحيمى معين سواد حياتى وزارت معارف، امروز در مراسمى که به مناسبت روز جهانى سواد، تحت شعار«بسيج ملى براى امحاى بيسوادى» در کابل تدوير شده بود، گفت که آن وزارت طرح بسيج ملى براى امحاى بيسوادى را در دوسال گذشته تهيه کرده و به زودى تصويب خواهد شد.

به اساس معلومات وزارت معارف، در حال حاضر ٦٢ درصد مردم افغانستان که سنين بالاتر از پانزده سال دارند، از نعمت سواد محروم اند.

اما رحيمى افزود که به اساس طرح بسيج ملى براى امحاى بيسوادى، در١٥ سال آينده رقم باسوادان از هفتاد تا به هشتاد درصد خواهد رسيد. او جزييات در مورد اين طرح ارايه نکرد.

همچنان موصوف خاطر نشان کرد که نصاب جديد تعليمى براى سواد آموزى که قابليت محور است، تهيه شده و در سال تعليمى ١٣٩٧ در مراکز سوادآموزى استفاده خواهد شد.

محمد سرور دانش معاون دوم رييس جمهور نيز با اشاره به اين طرح گفت که حکومت افغانستان، اراده جدى براى مبارزه با بيسوادى را دارد و براى حل اين مشکل، به بسيج ملى نياز است.

وى ميزان بلند بيسوادى در کشور را نگران کننده خوانده افزود که مردم بايد با حکومت در راستاى مبارزه با بيسوادى همکارى کنند و براى توسعه برنامه هاى سوادآموزى، بايد از مساجد نيز استفاده شود.

به گفته دانش، در حال حاضر ١٩١ هزار مرد و ٢٢٦ هزار زن، در نزديک به ١٩٠٠٠ کورس سوادآموزى مصروف فراگيرى سواد اند.

دانش گفت که فساد ادارى در معارف، به گونۀ وسيع وجود دارد و رهبرى وزارت معارف، بايد به اساس يک پلان با آن مبارزه کند. او از معلمان مکاتب خواست که براى شاگردان، صداقت و راستکارى تدريس کنند.  

 بى بى گل غنى خانم رييس جمهور غنى در اين مراسم گفت: «از قبل اراده سياسى نبود که مردم سوادآموز شوند؛ حالا حکومت وحدت ملى مى خواهد که مردم باسواد شوند، البته براى تطبيق اين برنامه به افراد مسلکى نياز مى باشد. نبايد زورمندان و کسانى که وکيل را مى شناسند و زورمند را مى شناسند، برنامه هاى سواد آموزى را پيش ببرند، شکايات زياد به ما رسيده است.»

او در ادامه گفت: «به لحاظ خدا کسانى که زورمند هستند، ازمداخله دربرنامه هاى سوادآموزى دور شوند که برنامه هاى سوادآموزى کامياب شود.»

ليون پاتريشيا (Leon Patricia) نماینده سازمان علمى و فرهنگى ملل متحد(يونسکو) در نشست امروز گفت که افغانستان، يکى از کشورهايى است که درصدى بيسوادان در آن بلند مى باشد.

به گفته او نياز است که برنامه هاى سوادآموزى، در مرکز و ولايات افغانستان توسعه يابد و بيشتر دختران در آن جذب شوند.

موصوف افزود يونسکو آماده است که افغانستان را در تطبيق برنامه هاى مبارزه با بيسوادى کمک کند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement