خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پنجاه درصد مکاتب ننگرهار تعمير ندارد

پنجاه درصد مکاتب ننگرهار تعمير ندارد

Sep 06, 2017 - 17:58

جلال آباد (پژواک، ١٥ سنبله ٩٦): سال جديد تعليمى در ولايت ننگرهار در حالى آغاز شد که درحال حاضر نيز پنجاه درصد مکاتب اين ولايت تعمير ندارند.

اما مسوولين اين ولايت ميگويند که در جريان سال جارى، در هر ولسوالى براى پنج مکتب تعمير اعمار خواهد شد.

در ١٧ ولسوالى اين ولايت سال تعليمى ١٥ سنبله؛ اما در پنج ولسوالى متباقى سال تعليمى مانند ولايات سرد سير، تاريخ ١٥ حوت آغاز ميشود.

به اين هدف امروز در ليسه بى بى حواى شهر جلال آباد مراسم آغاز سال تعليمى برگزار شد که به شمول والى ننگرهار، مسوولين معارف اين ولايت و شمارى از مسوولين ديگر اشتراک ورزيده بودند.

در اين ولايت سال تعليمى از سوى والى، با نواختن زنگ معارف آغاز شد و قبل از اين مراسم، شمارى از مسوولين نيز سخنرانى کردند.

سيدعيسى سادات سرپرست رياست معارف ننگرهار گفت که در اين ولايت، مجموعاً ٩٠٠ مکتب وجود دارد که از اين جمله ٤٥٠ مکتب تعمير، احاطه، آب اشاميدنى و سهولتهاى ديگر ندارد.

اما وى گفت  پلان دارد که در سال جارى، در هر ولسوالى براى پنج مکتب تعمير اعمار نمايند و ضمن آن در هر ولسوالى تعميرهاى مکاتب را ترميم کنند.

به اساس معلومات وى، در اين ولايت به شمول ٣٥٠ هزار دختر، حدود هشتصد هزار متعلم به تعليم خود ادامه ميدهند، که در سال روان نيز در نظر دارند که به شمول پنجاه درصد دختران، براى ٨٠ هزار متعلم زمينه آموزش فراهم شود.

وى افزود که به اساس بودجه وزارت معارف، به متعلمين همه مکاتب پروسه توزيع قرطاسيه، فرشها، تخته و وسايل ديگر نيز آغاز شده، که با اين کار همه ضرورت هاى مربوطه مکاتب برآورده خواهد شد.

به گفتۀ سيد عيسى سادات، از سبب نا امنى ها هنوزهم در اين ولايت ١٢ مکتب مسدود است؛ اما در دو هفتۀ گذشته ١٢ مکتب باز شده و براى باز شدن مکاتب متباقى نيز تلاشها ادامه دارد.

وى گفت: "مکاتب بسته شده؛ در ولسوالى هاى پچيراگام، اچين، هسکه مينه و نازيان قرار دارد؛ اما براى باز شدن آن به ميانجيگرى اقوام تلاش هاى خود را آغاز کرده ايم."

در همين حال، محمدگلاب منگل والى اين ولايت اطمينان داد که براى باز شدن مکاتب بسته شده زياد تلاش خواهد کرد.

وى از مخالفين مسلح دولت نيز خواست تا از مکاتب به حيث سپر استفاده ننمايند و براى فعاليت مراکز تعليمى موانع ايجاد نکنند.

وى گفت که در سال جارى برعلاوه بودجه دولت، موسسات کمک کننده را نيز براى اعمار و ساختن مکاتب اين ولايت تشويق خواهند کرد.

قابل يادآورى است که سال گذشته، در اين ولايت ٨٠ مکتب از نا امنى بسته شده بود؛ اما اين آمار در حال حاضر با وساطت بزرگان قومى و اجراى عمليات از سوى نيروهاى ملى، به ١٢ مکتب رسيده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement