خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رحيمى: با پديدۀ بيسوادى همه بايد مبارزه کنند

رحيمى: با پديدۀ بيسوادى همه بايد مبارزه کنند

Sep 08, 2017 - 10:37

کابل (پژواک، ١٦ سنبله ٩٦): وزارت معارف کشور؛ ناامنی، بی ثباتی، فقر و فساد را از عوامل اصلى بيسوادى در کشور خوانده و مى گويد تازمانيکه با پديدۀ بيسوادى در کشور مبارزۀ جدى نشود، افغانستان به امنيت و ثبات دست نمى يابد.

سردار محمد رحيمی معين سوادآموزی وزارت معارف که امروز در نشست خبری درکابل صحبت می‌کرد، بيسوادى ميليون ها افغان را يک معضل بزرگ در کشور عنوان کرده گفت که دليل عمده چالشهای کنونی در کشور، بيسوادی مردم است.

وی، با يادآوری از طرح بسيج ملی برای محوکردن بيسوادى درکشور گفت که به اساس طرح بسيج ملى براى امحاى بيسوادى، در ١٥ سال آينده رقم باسوادان به ۸۰ درصد خواهد رسيد.

به اساس معلومات وزارت معارف، در حال حاضر ٦٢ درصد مردم افغانستان که سنين بالاتر از ۱۵ سال دارند، از نعمت سواد محروم اند، فقط ٣٨ درصد افغان های دارای سنين بلندتر از ۱۵ سال، سواد دارند.

رحيمی، مداخلات سياسی و ساختار حکومت وحدت ملی را يکی از مشکلات عمدۀ سد راه امحاء بیسوادی عنوان کرده؛ اما گفت که با آنهم همه ساله حدود ۴۵۰ هزار طفل را تحت پوشش سواد قرار می‌دهند؛ اما متاسفانه هنوزهم سالانه دست‌کم ۲۰۰ هزار طفل از سواد باز ميماند.

موصوف افزود: "آمار و تحقيقات نشان می‌دهد تا زمانيکه مردم ما از سواد بهره مند نشود، به ثبات و امنيت، دست نمی‌يابيم؛ دولت بايد بحث تعليم و تربيه را در اولويت برنامه های کاری خويش قرار بدهد و از بحث سوادآموزی با در نظرداشت افزايش بودجه، امکانات تخنيکی و معيارات جهانی حمايت کند."

معين سوادآموزی وزارت معارف، از نهادهای جامعه مدنی خواست که برنامه های حمايوی، دادخواهی و آگاهی دهی خويش را به سطح ملی، منطقوی و بين المللی به صورت يکصدا و بسيج آماده کنند و از برنامه های ملی وسوادآموزی مانند گذشته با قوت بيشتر حمايت نمايند؛ تا بحث تعليم و تربيه بخصوص سوادآموزی، در اولويت برنامه های دولت و حاميان بين المللی از لحاظ حمايت های مالی و تخنيکی قرار گيرد.

ايوب شهريار که به نمايندگی از جامعه مدنی صحبت می‌کرد نيز معضل اساسی کشور را بيسوادی عنوان کرده، گفت که بیسوادی، ابزاری برای افراطيت است.

موصوف، تعهد سپرد که جامعه مدنی، دادخواهی و آگاهی دهی خويش را به سطح ملی، منطقوی و بين المللی، بخاطر بسيج ملی برای سوادآموزی انجام می دهد.

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement