خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

به دلیل تهدیدهای "طالبان"، مکاتب دخترانه در شهر غزنی بسته شده است

فيچرها

ارشيف

به دلیل تهدیدهای "طالبان"، مکاتب دخترانه در شهر غزنی بسته شده است

Sep 11, 2017 - 20:17

غزنى(پژواک،٢٠سنبله٩٦): مسؤلان محلی در غزنی و اعضای شورای ولایتی می گویند که به دلیل تهدیدهای طالبان، مکاتب دخترانه در مرکز این ولایت بسته شده است.

آنها همچنین می گویند که اکنون تنها در شهر غزنی مکاتب دخترانه بسته شده است و دختران از صنف سوم به بالا به مکتب نمی روند.

مسؤلان ریاست معارف نیز این تهدیدها را می پذیرند اما می گویند که این تهدیدها از سوی طالبان نیست.

خالق داد اکبری، رئیس شورای ولایتی گفت که طالبان تمام مکاتب را تهدید کرده اند اما به مکاتب دخترانه گفته اند که دختران بالا تر از صنف سوم نباید به مکتب بروند.

وی به پژواک گفت که در ریاست معارف غزنی از همان ابتدا در این زمینه کار نشده است و مسؤلان آن نیز برای بازگشایی مکاتب اقدام نکرده اند.

وی گفت:" اگر مقامات متوجه نشوند، ممکن تمام مکاتب در این ولایت بسته شود و اکنون نیز یک تعداد مکاتب در کنترول طالبان قرار دارد."

در حال حاضر در شهر غزنی حدود هفت باب مکتب دخترانه بسته شده است و دختران از صنف سوم به بالات نمی توانند در صنوف خود حضور یابند.

حسن رضا یوسفی، منشی شورای ولایتی غزنی نیز این مشکل را می پذیرد و می گوید که طالبان به مسؤلان مکاتب دخترانه شهر غزنی هدایت داده اند که این مکاتب را ببندند.

وی با بیان این که مکاتب دخترانه سه هفته قبل مسدود شده است، خاطر نشان کرد در این مورد با مسؤلان امنیتی و مسؤلان ریاست معارف صحبت شده است.

یوسفی افزود وقتی که  طالبان می توانند مکاتب را در شهر ببندند، خواهند توانست مکاتب در ولسوالی ها را نیز ببندند و ادارات دولتی را تصرف کنند.

بی بی رحیمه یک تن از شاگران لیسۀ دختران روضۀ شهر غزنی گفت  که از دو هفته به این سو به مکتب نرفته است و مکتب شان بسته می باشد و دختران از صنف سوم به بالا نمی توانند به مکتب بروند.

محمد عارف نوری سخنگوی والی غزنی گفت که به یک تعداد مکاتب تهدیدهای رسیده است اما تا اکنون معلوم نیست که این تهدیدها از طرف کی است.

به گفته وی، اکنون دختران سه مکتب نمی تواند به صنوف خود بروند و دیگر مکاتب باز است اما دختران به دلیل تهدید صورت گرفته به مکتب نمی روند.

محمدعابد عابد، رئیس معارف غزنی گفت که بعضی افراد  از طریق تماس تلفونی از مدیران یک تعداد مکاتب دخترانه خواسته اند که مکاتب را مسدود کنند.

وی گفت که مشکل مذکور حل شده است اما فکر می کند که این تهدید از سوی طالبان نیست.

عابد افزود:" یک هیئت در این مورد تعیین کرده ایم تا روشن سازد که کی ها با این مدیران مکاتب تماس گرفته اند."

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفت که  طالبان هیچ کسی را تهدید نکرده اند و راجع به بسته شدن مکاتب به کسی هم مکتوب نفرستاده اند.

این مسئله در حالی بیان می شود که دو سال قبل نیز تمام مکاتب شهر غزنی به دلیل تهدیدهای صورت گرفته برای مدتی بسته شد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement