خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

الکوزى: از تاجران افغان در ميدان هاى هوايى هند ماليات بيشتر گرفته ميشود

الکوزى: از تاجران افغان در ميدان هاى هوايى هند ماليات بيشتر گرفته ميشود

Sep 12, 2017 - 17:59

کندهار (پژواک، ٢١ سنبله ٩٦): مقامات اتاق تجارت مى گويند که از طريق دهليز هوايى افغانستان – هند، ٤٦٠ تن ميوۀ خشک و تازه که هزينۀ مجموعى آن ٧ ميليون دالر ميشود، به هندوستان صادر گرديده است.

خان جان الکوزى  معاون اتاق تجارت افغانستان، به تاريخ(٢١سنبله) در يک مصاحبۀ اختصاصى با  آژانس خبرى پژواک گفت که با گشايش دهليز هوايى، شش پرواز از کابل و کندهار به هند صورت گرفت که پنج از کابل و يکى هم از ميدان هوايى کندهار بود.

وى افزود که تاکنون از اين راه ٣٦٠تن ميوۀ تازه(زردالو، انگور و تربوز) و ١٠٠تن ميوۀ خشک و نباتات طبى به هند صادر گرديده است.

او افزود که اکنون امکانات پرواز فقط از کابل و کندهار مهيا شده؛ اما بعداً به ساير ولايات نيز تمديد خواهد شد.

به گفتۀ الکوزى، در پروازهايى که از ميدان هوايى کابل انجام شده، ميوه ها و محصولات طبى نباتات مختلف ولايات پروان، کاپيسا، لوگر، وردک و  غزنى صادر گرديده است.

او يادآورى نمود که از کندهار، فقط يک پرواز صورت گرفته و بعداً اين سلسله به اساس يک سلسله مشکلات تخنيکى با مشکلات مواجه شده است.

او گفت: "قرارداد انتقال ميوه ها از طريق دهليز هوايى به وسيلۀ شرکت هوايى آريانا افغان با يک شرکت هوايى خارجى بسته شده بود؛ اما آنها به تعهدات خود متعهد نماندند و طيارۀ کارگو را به زمان معين تهيه نکردند، که بالاخره اين قرارداد فسخ و قرارداد جديد با کام اير امضا شد، که حالا اين مشکل هموار شده است.

الکوزى افزود که کارگوى جديد، در هفتۀ دوبار به هند پرواز مى کند و در هر پرواز، ظرفيت انتقال صد تن مواد را دارد.

موصوف همچنان ياد آورى نمود که علت ديگر تاخير در پروازهاى کندهار اين بود که تاجران به هزينۀ خود کانتينرهاى يخچالى تهيه نمودند، که با استفاده از آن ميوه هاى خود را به پاکستان و از طريق بندر واگۀ آن کشور به هند انتقال دهند.

موصوف گفت که همه روزه از ٢ تا ٢.٥ هزار تن ميوه از سپين بولدک و تورخم، به پاکستان و بعداً به هندوستان انتقال مى يابد.

اما الکوزى خبر داد که پرواز هاى طيارۀ کارگو، با جمع آورى حاصلات انار در کندهار دوباره آغاز خواهد شد.

معاون اتاق تجارت، از بعضى مشکلات در راستاى صادرات دهليز هوايى افغانستان – هند نيز يادآور شد و گفت درست است که از طريق دهليز هوايى، يک کيلوگرام ميوه در بدل ٢٠ سينت کرايه انتقال داده ميشود؛ اما ماليات بلند از تاجران در ميدان هاى هوايى هند اخذ مى گردد.

موصوف گفت که اين مشکلات را با ارگ و ساير مقامات در ميان گذاشته؛ اما هنوز هم حل نشده و به گفتۀ وۍ، اين تکس ها و ماليات، باعث بلند شدن قميت ميوه هاى افغانستان ميشود و با مارکيت ميوۀ ساير کشورها رقابت کرده نمى تواند.

ميرزمان پوپل مسوول انکشاف صادرات افغانستان نيز گفت که مشکلات در بخش انتقال ميوه ها از طريق دهليز هاى افغانستان- هند وجود دارد که براى حل آن کار مى کند.

وی به آژانس پژواک گفت به طور کامل میوه خشک که از افغانستان به هند صادر می شود، نیاز به آزمایش و سرتیفیکت های خاص دارد که باید انجام شود.

به گفتۀ وی، در حال حاضر تلاش برای برطرف کردن این کار آغاز شده است و از این به بعد، باید هر میوه سرتیفیکت خاص خود را داشته باشد و این روند باید معیاری شود.

پوپل نیز گفت که جمعۀ آینده پرواز های مربوط به دهلیز هوایی، از کندهار به کشور هندوستان آغاز خواهد شد که در اولین پرواز ٥٢تن ميوۀ تازه و١٥تن ميوه خشک به اين کشور صادر خواهد شد.

تجار کندهار اگر چه از آغاز دوبارۀ پرواز ها خوشبین اند؛ اما نگرانی نیزدارند.

جلال الرحمن شرر تجار میوه تازه، به آژانس خبری پژواک گفت که متاسفانه اولین پروازها در حالى از کندهار آغاز شد که هنوز فصل جمع آوری محصولات میوه نبود و اکنون دور دوم آن در حال آغاز شدن است، که فصل جمع آوری محصولات انگور به پایان رسیده است.

موصوف گفت همین اکنون تجار نگران اند که یک اندازه انگور چطور تهیه کنند تا از راه هوایی به هند صادر شود؛ چرا که انگور بسیار کم پیدا می شود و فصل آن به پایان رسیده است .

وی تاخیر پرواز را بی انصافی با کندهار دانست و گفت که این کار، تجار را سخت نگران و متضرر کرده است.

موصوف افزود تجار که بار اول از صادر شدن میوۀ کندهار از راه هوایی مطلع شدند و یک پرواز انجام شد، باغ های بسیار زیاد زردالو را خریداری کردند؛ اما زمانیکه پروازها به تاخیر افتاد مجبور شدند که زردالو را خشک نمایند.

به گفتۀ وی، اکنون که پرواز ها دوباره از کندهار آغاز می شود، تجار نگران اند که این روند دوباره با مشکل مواجه نشود و پرواز ها به تاخیر نیفتد.

موصوف از مسوولان اطاق تجارت افغانستان خواست که روند آغاز شدن دوبارۀ پرواز ها را به طور جدی نظارت کنند تا دوباره متوقف نگردد و تجار بار دیگر متضرر نشوند.

تعداد زیادی ازتاجران کندهار نیز خواهان ادامه و توسعۀ روند ارسال میوه از راه هوایی می باشند و می گویند که صادرات میوه از راه هوایی نسبت به راه زمینی هم آسان و هم ارزان می باشد.

صادرات میوه از راه زمینی به هند، شش روز زمان می برد و بر هر کیلوگرام ٦٠سینت هزینه می آید؛ اما صادرات میوه از راه هوایی در چند ساعت انجام می شود و بر هر کیلوگرام، بیست سینت هزینه می آید.

دهلیز تجارتی هوایی افغانستان-هند، چند ماه قبل از سوی رئیس جمهور افتتاح شد، که هدف آن بالا بردن سطح تجارتی و اقتصادی بین دو کشور و از بین بردن موانع ترانزیتی می باشد.

در این روند، یک پرواز از کندهار صورت گرفته است، که چهل تن میوۀ خشک در آن بار و به هند صادر شده است.

اما مقامات می گویند که پروازها از این ولایت، دوباره آغاز خواهد شد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement