خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ششمین "کنفرانس بین المللی جیولوجیکی هندوکش" تدوير يافت

ششمین "کنفرانس بین المللی جیولوجیکی هندوکش" تدوير يافت

Sep 12, 2017 - 14:29

کابل (پژواک، ٢١ سنبله٩٦): در ششمین کنفرانس دو روزۀ بین المللی جیولوجیکی هندوکش؛ بر رُشد، توسعه، استخراج معادن و چاپ ١١٥ مقالۀ علمی، تحقیقی و جيولوجيکى اين کنفرانس ها تاکید شد.

در نشست امروز، حدود يکصد تن به شمول محققين، استادان، محصلين و مقام هاى برخى اداره هاى ذيربط افغانستان شرکت نموده و ضمن ارايه مقاله ها، روى مسايل معادن بحث مى کنند. 

پوهنوال محمد سعید رییس پوهنتون پولیتخنیک کابل، امروز در مراسم افتتاحیۀ این کنفرانس در کابل، گفت که از ده سال به اینسو ١١٥ مقاله علمی و تحقیقی در بخش های مختلف جیولوجیکی از قبیل ذخایر منرالی افغانستان، جیوتکتونیک و هیدرولوجی محیط زیست، از سوی محققین ارایه شده است.

جیوتکتونیک؛ علمی است که پیرامون ساختمان، حرکات، تغيیر شکل و تکامل قشر زمین بحث می کند و هیدرولوجی علمی است که در مورد پیدایش خصوصیات و نحوۀ توزیع آب در طبیعت بحث می‌ کند.

محمد سعيد با بیان اینکه در حال حاضر، مقالات یادشده به صورت پراکنده در نزد افراد می باشند و باید گردآوری شوند، از وزارت تحصیلات عالی خواست که در قسمت چاپ آن به حیث یک مجموعۀ با ارزش، همکاری کند تا مورد استفاده قرار گیرد.

عبداللطیف روشان سرپرست وزارت تحصیلات عالی، تدویر همچو کنفرانس ها را موثر دانسته گفت که وزارت تحصیلات عالی آماده است تا تمامی مقالات علمی و تحقیقی را چاپ و در اختیار استفاده کنندگان قرار دهد.

وی خاطر نشان کرد که پوهنتون پولیتخنیک، توانایی تبدیل شدن به یک نهاد اکادمیک تحقیقی را دارد و سال آینده، پلان های مشخصی در این راستا وجود دارد.

کنفرانس بین المللی جیولوجیکی هندوکش، در (اکتوبر ٢٠٠٧) به ابتکار داکتر شاه ولی فریاد رییس انستیتیوت پترولوجی و جیولوجی ساختمانی پوهنتون چارلز کشور چک، به همکاری اساتید پوهنتون پولیتخنیک کابل، پوهنتون کابل و ریاست جیولوجی و معدن وزارت معادن و پترولیم افغانستان و حمایت مالی موسسه انکشافی آلمان (GIZ) اساس گذاری شده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement