خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مقامات افغان: خانم نانسى حمايتگر بزرگ فرهنگ افغانستان بود

مقامات افغان: خانم نانسى حمايتگر بزرگ فرهنگ افغانستان بود

Sep 12, 2017 - 16:50

کابل (پژواک،۲۱سنبله ۹۶): مقامات افغان در مراسم يادبود از كارنامه هاي "نانسی دوپری" افغانستان شناس مشهور امريکايى، از تلاش هاى او در زمينۀ حفظ و نگهداشت ميراث های تاريخی و فرهنگی کشور قدردانى نموده و گفتند که خانم نانسى، حمايتگر بزرگ فرهنگ افغانستان بود.

خانم نانسى دوپرى، به دليل  بيماری و کهولت سن، دريکى از شفاخانه هاى شهر کابل به عمر ٩٠ سالگى درگذشت .

امروز با اشتراک مقامات دولتى، استادان، محصلين پوهنتون ها  و فرهنگيان، در پوهنتون کابل مراسم بزرگداشت از كارنامه هاي خانم نانسى دوپرى برگزارگرديد.

دراين مراسم، پيام محمداشرف غنى رييس جمهورکشور به خوانش گرفته شد، در بخشى از آن گفته شده که خانم نانسى دوپری، يک بخش بزرگ از عمر ۹۰ ساله خود را در پژوهش تاريخ، فرهنگ و هنر افغانستان صرف کرده و افزون برآن، همراه با شوهرش، به بخش های مختلف افغانستان سفرنمود و به معرفی جاها و اثار باستانی افغانستان پرداخت.

همچنان دراين پيام آمده است که هنگام جنگها هم، نانسی افغانستان را فراموش نکرد و  همراه با شوهرش  به پشاور رفت؛ تا به افغانستان و مردم آن خدمت نمايد. وی درپشاور مرکز منابع معلومات را افتتاح کرد تا اسنادی که در رابطه با افغانستان است، در آنجا محافظت شود.

رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ که دراين مراسم صحبت مى کرد، گفت که خانم نانسی، يک حمايتگر بزرگ فرهنگ افغانستان بود و اوعلاقمند بود تا جوانان درباره کشورخود شان بدانند و به معلومات شان افزوده شود.

وی تصريح کرد: "خانم نانسی دوپری، متخصص وپژوهشگر تاريخ، هنر و فرهنگ افغانستان بود که مرزها را شکست و افغانستان را به جهانيان معرفی کرد."

خانم نانسی دوپری، از سال ۱۹۵۰ با افغانستان آشنا شد و از آن به بعد، بارها به افغانستان سفر کرده و سال ‌ها در اين کشور زندگی کرد و او اخيراً يک ساختمان جديد با طراحی قديمی را در محوطه پوهنتون کابل به نام "مرکز منبع معلومات افغانستان" ايجاد کرد.

اين مرکز، برای اولين بار توسط خانم دوپری، در سال ۱۹۸۹ در شهر پشاور ايجاد و بعد به افغانستان منتقل شد.

عبداللطيف روشان سرپرست وزارت تحصيلات عالی، دراين مراسم گفت که خانم نانسی حدود يکصد اثرتاريخی، هنری و فرهنگی از خود در باره افغانستان به جا ماند، وی برای افغانستا ن مانند يک مادر بود.

موصوف  به وزارت اطلاعات و فرهنگ پيشنهاد نمود که مرکزمنابع معلومات افغانستان را، به نام خانم "نانسی هنچ دوپری" نام گزاری نمايد.

حسنیه شیرجان یکتن از کارمندان مرکزمنابع معلومات افغانستان، که ازسال ١٣٧٥با خانم دوپری همکاربوده؛ درصحبت هايش، نانسى دوپرى را يک فردمتکی به خود عنوان کرد وگفت که او هیچگاه از کسی کمک نمی خواست.

او افزود که خانم نانسی، دو روزقبل ازمرگش در بستر بیماری برايش  گفته است: «هیچ انسانی را نمی شناسم که مانند من متعهد وعاشق به کاردر باره افغانستان باشد.»

خانم شیرجان، با اشاره به تعمیر مرکز منایع معلومات افغانستان، گفت که اگر نانسی نمی بود، این تعمیر هم نمی بود.

 بربنياد معلومات اين کارمند مرکز منابع معلومات افغانستان، خانم دوپرى در مورد افغانستان، پنج جلد کتاب نوشت؛ در سال ۱۳۸۵ مرکز معلومات افغانستان را بنیانگذاری کرد و در نتیجه فعالیت هايی که در رابطه با افغانستان انجام داده، مدال های فراوانی ازجمله مدال دولتی ملالی را در زمینۀ حفظ آثار تاریخی، هنری و فرهنگی افغانستان به دست آورده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement