خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حدود" ۶۰ درصد" مردم فاریاب بی سواد هستند

حدود" ۶۰ درصد" مردم فاریاب بی سواد هستند

Sep 14, 2017 - 19:06

میمنه(پژواک، ۲۳سنبله۹۶): مسؤلان محلی در فاریاب می گویند که از مجموع نفوس این ولایت، تنها ۴۰درصد باسواد هستند.

فضل احمد جوره زاده، آمر اداره سواد آموزی ریاست معارف فاریاب این موضوع را امروز در مراسمی که با عنوان " بسیج ملی برای سواد آموزی" از سوی این نهاد در میمنه برگزار شده بود، مطرح کرد.

وی گفت که در حال حاضر ۵۸۰ کورس سواد آموزی در میمنه و ۱۳ ولسوالی فاریاب وجود دارد که به همکاری برخی نهادهای مربوط فعالیت  می کنند.

 به گفته جوره زاده، در این کورس ها بیشتر از ۱۳ هزار تن مصروف فراگیری سواد هستند که ۷۰ درصد آنان را زنان تشکیل می دهد.

آمر اداره سواد آموزی فاریاب خاطر نشان کرد که طبق برآوردهای انجام شده، تنها ۴۰ درصد مردم فاریاب  با سواد هستند و این اداره تلاش می کند تا با فراهم آوری زمینه آموزش سواد برای تعدادی بیشتر از باشندگان این ولایت، شمار بی سوادان را کاهش دهد.

بر اساس برآورد صحت عامه فاریاب، نفوس این ولایت به یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن می رسد.

جوره زاده تصریح کرد که نا امنی و نبود آگاهی در این زمینه از چالش های عمده در راستای پیشبرد برنامه سواد آموزی به شمار می رود.

 شریفه عظیمی، رئیس امور زنان فاریاب با تاکید بر اهمیت سواد آموزی از سوی زنان، گفت که عمده ترین مشکل زنان، تعصب جنسیتی است که علیه این قشر وجود دارد.

وی گفت:" اکثر مردان برخلاف ارشادات دین مبین اسلام، به زنان، دختران و خواهران خود اجازه نمی دهند آموزش ببینند تا از جهل و نادانی بیرون شوند و در ساختن خانواده خوب و جامعه سالم نقش مؤثر داشته باشند."

به گفته رئیس امور زنان فاریاب، جنگ، نا امنی و کشتن انسان ها ناشی از بی سوادی است و باید همه بخاطر باسواد ساختن جامعه بسیج شوند.

عبدالمقیم راسخ، معاون والی فاریاب گفت که پس از سقوط حکومت طالبان، دولت افغانستان در بخش تعلیم و تربیه دستاورد های بزرگی داشته است و هم اکنون در فاریاب ۵۴۹ باب نهاد تعلیمی و تربیتی در بخش های مختلف وجود دارد که زمینه را برای آموزش بیش از ۳۱۲ هزار دانش آموز در این ولایت فراهم کرده است.

وی، از فعالیت های اداره سواد آموزی قدردانی کرد اما گفت که این اداره باید در راستای بهبود کیفی دوره های سواد آموزی کار کند تا نتایج بهتری داشته باشد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement