خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رئیس جمهور هدایت داد طرحی برای احیاء بانک داری در کشور تهیه شود

رئیس جمهور هدایت داد طرحی برای احیاء بانک داری در کشور تهیه شود

Sep 26, 2017 - 19:32

کابل (پژواک، ۴میزان۹۶): محمد اشرف غنی رئیس جمهور گفته است که جواز فعالیت بانک ها در کشور به صورت غیر معیاری صادر شده است و وزارت مالیه و بانک مرکزی موظف هستند طرحی را برای احیاء بانک داری در کشور تهیه کنند.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در خبرنامه یی که به دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفته، گفته است که این موضوع در نشست شورای عالی اقتصادی که  شام روز گذشته به ریاست رئیس جمهور در ارگ برگزار شد، مطرح گردید.

در ابتدا، خالد پاینده معین وزارت مالیه، برنامه استراتیژیک مدرن‌سازی بانک های دولتی را ارایه کرد و گفت که این پلان شامل وضعیت فعلی بخش مالی، گزینه های عمومی، وضعیت فعلی و مدرن‌سازی بانک های دولتی و بررسی راه حل های عملی آن می باشد.

مصطفی مستور سرپرست وزارت اقتصاد گفت که کمبود ظرفیت در بانک ها دولتی باعث مشکل شده است و باید این بانک ها تخصصی شوند و کارهای مشابه به یک بانک واگذار شود.

قدرت الله ذکی وکیل ولسی‌جرگه که در این نشست حضور داشت گفت که بانک‌های دولتی با مشکلاتی مواجه هستند و بانک مرکزی از کارهای آنان به صورت دقیق نظارت نکرده است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور با اشاره سیستم بانک داری افغانستان قبل از آغاز جنگ ها در کشور و خدمات عبدالمجید زابلی در این عرصه گفت که زابلی طی چهار سال، بانک ملی را به یک بانک بین‌المللی مبدل ساخت و این بانک اساس صنعت و تجارت را در افغانستان گذاشت.

وی با تاکید بر اهمیت استفاده از تجربه مرحوم زابلی در این عرصه، گفت که باید یک طرح بنیادی بخاطر نظارت قوی و بنیادی و معیاری سازی بانک ها تهیه شود.

رئیس جمهور گفت:" بانک ها باید استراتیژی و هدف واضح داشته باشند و به سرمایه گذاری اقتصادی بالای بانک ها ضرورت است؛ بانک داری باید مسلکی باشد و ظرفیت مسلکی بانک های دولتی باید بررسی شود."

رئیس جمهور غنی گفت که در گذشته جواز به صورت غیر معیاری برای فعالیت بانک ها داده شده است و از همین رو مسؤلین وزارت مالیه و بانک مرکزی باید روی یک طرح جامع برای احیای بانک داری کار کنند.

در حال حاضر سه بانک دولتی، ملی، پشتنی و کابل بانک نو تحت پوشش بانک مرکزی کار می کنند و افزون بر آن ۱۵ بانک خصوصی نیز در کشور فعالیت دارد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement