خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از روز جهانی ناشنوايان در هرات تجليل شد

از روز جهانی ناشنوايان در هرات تجليل شد

Sep 28, 2017 - 16:04

هرات (پژواک، ٦ميزان ٩٦): از روز جهانی ناشنوايان در ولايت هرات، درحالى تجليل گرديد که نبود نصاب تعليمی مشخص و مکان درسی مناسب، از جمله چالشهاى عمدۀ دانش آموزان ليسۀ مسلکى ناشنوايان اين ولايت دانسته مى شود.

عبداللطيف حسينيار يکتن از مسوولان ليسه ناشنوايان ولايت هرات گفت که اين، يگانه ليسه برای افراد ناشنوا درهرات است که ده سال، از تاسيس آن می گذرد و در  اين مکتب، از صنف اول تا صنف دهم به دانش آموزان  آموزش داده مى شود.

موصوف با بيان اينکه دراين مکتب ١٥٠ ناشنوا از جمله ١١٧ دختر مصروف فرا گيرى آموزش اند، افزود که عمده ترين مشکل افراد ناشنوا دراين مکتب، نبود ترانسپورت و نبود مکتب معياری مى باشد.

وى علاوه کرد: "اين ناشنوايان در يک خانه کرايی درس می خوانند و مکتب معياری ندارند و همچنان يک مکتب ناشنوايان داريم که همه از راه های دور می آيند؛ اگر اداره ترانسپورت همکاری کند اين شاگردان را، تا حدودی مشکلات حل می شود.گ

موصوف از کم توجهی حکومت در راستای ظرفيت سازی ناشنوايان در هرات نيز ابراز نگرانی نمود.

عبدالقادر رحيمی رييس ساحوی کميسيون مستقل حقوق بشر زون غرب گفت که برای افراد نا شنوا در ولايت هرات، از جمله برای تعليم اين افراد هيچ کار اساسی صورت نگرفته است.

وی افزود: "چالش عمدۀ فرا راه اين افراد تعليم است که بايد زمينه تعلیم  وآموزش حرفه اى برای اين افراد لازم است و به زبان اشاره آموزش ببينند تا درآمد داشته باشند و زندگی خود رامستقلانه پيش ببرند؛ اما تا کنون در افغانستان سروی اساسی برای شناسايی افراد ناشنوا صورت نگرفته است، که اين مورد هم بسیيار مهم است."

او علاوه کرد با آنکه همه ساله از روز جهانی ناشنوايان در هرات تجليل می‌شود؛ اما به نظر می‌رسد کمتر تلاشی در راستای ظرفيت سازی ناشنوايان در هرات صورت گرفته است.

در همين حال، شماری از ناشنوايان در هرات نيز از حکومت می‌خواهند تا زمينه ادامه تحصيل وفراگيری حرفه های مختلف را برای شان فراهم سازند.

نديم يک تن از شاگردان اين ليسه، که با زبان اشاره صحبت می کرد گفت: "جای مناسبی برای آموزش نداريم، از معارف شکايت داريم؛ اما به افراد ناشنوا هيچ توجهی نمى شود."

فيض احمد شاگرد صنف دهم ليسه مسلکی نا شنوايان به پژواک گفت: "ماهم جزئى از اين بشر هستيم وحق داريم که تعليم را فرا بگيريم؛ در ديگر کشورها ناشنوايان، مانند افغانستان حقير شمرده نمى شوند؛ اميدواريم که به مشکلات ما رسيدگی شود."

بنا به گفته مسوولان، در ليسه مسلکی ناشنوايان هرات؛ درحال حاضربيش از ٧٥٠ ناشنوا به ثبت رسيده است، که بيشتر اين نا شنوايان، در هرات از برنامه های آموزشی محروم اند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement