خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خليلى: اجازه نمى دهيم که افغانستان به سوريه دوم مبدل گردد

خليلى: اجازه نمى دهيم که افغانستان به سوريه دوم مبدل گردد

Oct 01, 2017 - 14:35

کابل (پژواک،٩ميزان ٩٦):رييس شوراى عالى صلح، بر ضرورت  تامين صلح و ثبات در کشور تاکيد کرده مى گويد که تلاش ها جريان دارد تا افغانستان به ميدان جنگ هاى نيابتى تبديل شود، اما اجازه نخواهند داد که افغانستان به سوريه دوم مبدل گردد.

محمد کريم خليلى رييس شوراى عالى صلح و معاون پيشين رييس جمهور که امروز درمراسم تجليل از روز عاشورا در کابل صحبت مى کردگفت که  وحدت و همدلی يکی از پيام های زنده قيام امام حسين(ع) است و  افغانستان در شرايط کنونى به وحدت و همدلى سخت نياز دارد.

موصوف گفت: ((ما بايد وحدت و همدلی ملت مسلمان افغانستان را قسمى محکم کنيم که به هيچ وجهه دشمنان ما از خارج و داخل نتوانند کوچکترين آسيب را  برای وحدت و همدلی ما برسانند و اجازه ندهيم که در تجليل و گراميداشت از عاشورای حسينی کوچکترين شعار،سخن و موضوعی در جهت آسيب رساندن به وحدت و همدلی ملت مسلمان افغانستان زده شود.))

خليلى در بخش ديگر از سخنانش در مورد اوضاع کشور گفت : (( جنگ افغانستان جنگ افغانها نيست، بلکه يک جنگ تحميلى است و در برابر اين جنگ تحميلی  همان طوری که در دوره جهاد سرفرازانه و متحدانه از کشور خود دفاع کرديم، وحدت و همدلی اساس دفاع محکم ما را تشکل ميداد اکنون نيز به وحدت و همدلى نياز است. ))

او با بيان اينکه اگر مردم افغانستان متحد نباشند در دفاع از کشور شان موفق نخواهند شد گفت : ((رمز پيروزی ما در دوره  جهاد وحدت ما بود، پشتون، تاجک، هزاره،ازبک، ترکمن، شعيه و سنی همه با هم برادر وار در يک سنگر بوديم . ))

رييس شوراى عالى صلح بر ضرورت جدى صلح در کشور تاکيد کرده گفت که براى تامين صلح  و ثبات در کشور از هيچ تلاشى دريغ نشود چون تداوم جنگ ازيکسو کشور را بطرف ويرانى مى برد از طرف ديگر باعث فرار مغز ها و تلفات انسانى مى شود.

وى گفت : ((اگر جنگ تداوم پيدا کند و ما صلح را نتوانيم پياده کنيم افغانستان يک سوريه ديگر خواهد شد ما نمی خواهيم افغانستان يک سوريه ديگر شود و اجازه هم  نمی دهيم که افغانستان به يک سوريه ديگر تبديل شود.))

خليلى با بيان اينکه تلاش ها جريان دارد تا افغانستان را به ميدان جنگ هاى نيابتى مبدل نمايندگفت که بايد در برابر اين تلاش ها ايستادگى کرد و نگذاشت که افغانستان به ميدان رقابت کشورها تبديل شود و از تمام کشورها تقاضا ميگردد تا در قسمت برقرارى صلح و ختم جنگ درافغانستان همکارى نمايند.

اين مقام شوراى عالى صلح هشدار مى دهد که اگر افغانستان به سوريه دوم مبدل گردد اين موضوع به خير هيچ کشورى نخواهد بود و کشورى که تلاش مى کند تا افغانستان را به ميدان جنگ هاى نيابتى مبدل کند خود بيشتر در آتش جنگ خواهد سوخت .

موصوف بر ادامه کار حکومت وحدت ملى تاکيدکرده گفت که بايد حکومت فعلى حمايت و تقويه شود و نبايد براى تضعيف حکومت کارشود چون گزينه بهتر و بديل وجود ندارد و سرنگونى اين حکومت به معنى نداشتن نظام و حکومت در کشور است.

وى بر ضرورت اصلاحات در حکومت تاکيد کرده اما  افزود: ((ما ديگر بر نمی گرديم به گذشته،به ا ختلاف های گروهی،قومی،تباری،مذهبی وحزبی به هيچ وجهه بايد بر نگرديم.ما بايد از حکومت وحدت ملی با تمام توان حمايت کنيم تا دوره قانونی اش پوره گردد  و به هيچ وجهه تخريب اش به مصلحت کشور نيست.))

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement