خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زنان تجارت پيشه در فارياب از نبود مارکيت شکايت دارند

زنان تجارت پيشه در فارياب از نبود مارکيت شکايت دارند

Oct 01, 2017 - 09:57

ميمنه (پژواک،٩ميزان ٩٦):شمارى از زنان تجارت پيشه و دستفروش در شهر ميمنه ولايت فارياب از نبود مارکيت و بازار مناسب براى فروش صنايع دستى شکايت داشته و حکومت را در قسمت رسيدگى به مشکلات زنان اين ولايت به بى پروايى متهم مى کنند.

آنها می گويند که بيشتر از  ٢٠٠ زن در شهر ميمنه که اغلب نان آوران شانرا در جنگها از دست داده اند بر روی جاده و پياده رو ها دست فروشی می کنند، نبود جای مناسب از يکسو و توريد کالاهای خارجی از سوی ديگر باعث سقوط بازار صنايع دستی دراين ولايت  شده است.

بی بی شاه  ٦٠  ساله می گويد که از نُه  سال بدينسو از شغل دست فروشی امرار معيشت می کرد؛ اما حالا به دليل سقوط بازار، ضعف اقتصاد مردم، توريد کالا های خارجی و نبود محل مناسب، بدون آنکه صنايع دستى اش را به فروش برساند به خانه برمى گردد.

 اين زن  گفت : ((بيش از  ٢٠٠ تن از زنان بيوه و بی سرپرست در روی جاده ها در زير آفتاب سوزان و سردی زمستان  و در زير پای عابرين، صنايع دستی و کالاهای مستعمل می فروشند به اميد اينکه مصارف و معيشت خانواده های خود را تامين نمايند.))

اما وى افزود : ((امروز از صبح تا چاشت هيچ چيزی فروش نکرده ام ،  ١٠ افغانی از خانمی که در کنارم  دست فروشی می کند قرض گرفتم تا يک قرص نان بگيرم .))

وی از دولت می خواهد که، يک مارکيت مخصوص برای زنان دست فروش بسازد تا آنها از زير پای مردم، آزار و اذيت پوليس، گرما و سرما خلاصی يابند هم کيفيت اموال و اجناس شان از بين نرود و هم يک لقمه نان برای فرزندانش پيدا کنند.

عايشه يکتن از زنان بيوه دست فروش می گويد که هفت فرزند دارد مجبور است علاوه بر نان و لباس، کتابچه و قلم آنها را نيز تامين کند؛ اما نبود جای مناسب و سقوط بازار کالاهای دستی سبب شده است که حتی نمی تواند در يکماه يک کيلو گوشت بخرد.

وی گفت که در انتخابات گذشته رياست جمهورى  شرکت کرد و ديگران را نيز  تشويق نمود تا رييس جمهور خود را انتخاب نمايندکه در کشور صلح و آرامی بيايد، ارزانی و فروانی شود؛ اما از اين حکومت هم خير نديدند، امنيت خراب شده، کار و غريبی وجود ندارد  و مردم پريشان است نمی دانند چطو زنده گی نمايند.

عايشه از دولت و خاصتاً از رياست امور زنان ولايت فارياب  می خواهد که برای زنان بيوه و بی سرپرست چون خودش زمينه کار دست دوزی، بافندگی  و دکانداری را مساعد کند تا بتوانند اولاد های شانرا سالم تربيه کنند.

شريفه عظيمی رييس امور زنان  ولايت فارياب می پذيرد که، زنان پيشه ور بخصوص دست فروشان به نسبت نبود بازار مشخص و مارکيت فروش به مشکلات فراوان مواجه هستند.

وى می گويد که چندين سال است به مقام ولايت پيشنهاد می کند تا با ساخت يک مارکيت به مشکلات زنان دست فروش و تجارت پيشه پايان دهد؛ اما هر والی که در زمينه ساخت مارکيت وعده سپرده پيش از آنکه اجراآت کند از فارياب تبديل گرديده است.

موصوف گفت که رياست امرو زنان ولايت فارياب  زمين و بودجه مشخص ندارد که مارکيت بسازد؛ اما به تازگی شاروال جديد وعده سپرده است که  هم زمين می دهد و هم مارکيت مشخص به زنان می سازد و اميد است که در سال آينده شاروالى به وعده هايش عمل کرده به مشکلات عمده و اساسى زنان تجارت پيشه و دست فروش خاتمه دهد.

انجنير احمد جاويد کيوان شاروال ميمنه می گويد، آنها در نظر دارند که اعمار يک باب مارکيت را شامل بودجه سال ١٣٩٧  نمايند.

کيوان افزود: (( همان قسميکه رياست شاروالی ميمنه در قسمت جندر در تشکيلات اداری در سطح کشور مقام اول را کسب کرده است اين اداره متعهد است در راستای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی زنان  نيز رسيده گی نمايد.))

وی  تعهد نمودکه  در سال آينده به خواستهای زنان بخصوص زنان بيوه که همسران شان را در دفاع از نواميس ملی کشور از دست داده اند مستحق ترين قشر جامعه می باشند، پايان مى دهد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement