خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمپاين اهداى خون در کابل و هرات راه اندازى شد

کمپاين اهداى خون در کابل و هرات راه اندازى شد

Oct 01, 2017 - 15:35

کابل(پژواک، ۹ میزان۹۶):کمپاین اهدای خون به مناسبت روز دهم ماه محرم الحرام (عاشورا) از سوی نهاد موسوم به خط نو در شهر کابل راه اندازی شد.

مسولان این نهاد مى گويندکه هدف از راه اندازى کمپاين اين است تا بجاى ريختاندن خون در مراسم عاشور،عزاداران خون شان را به نیروهای امنیتی که بخاطر تامین مردم مجروح می شوند و به کسانی اهدا کنند که به آن نیازمند اند.

از روز دهم ماه محرم الحرام (عاشورا) همه ساله در مرکز و تمام ولایت های افغانستان بزرگذاشت به عمل می آید و مسلمانان از ايستادگى امام حسين (رض) در برابر حاکم ظالم ستايش ميکنند.

امام حسین نواسه پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد ( صلی الله علیه وسلم ) با ٧٢ تن از یارانش در همین روز (دهم محرم الحرام سال ٦١ هجری قمری) از سوی یزید حاکم آن وقت، در دشت کربلا عراق، با بی رحمی تمام به شهادت رسید.

مسلمانان اهل تشیع این روز را با برگزاری مراسم عزاداری، تجليل ميکنند و عده از انان در سوگ شهادت نواسه پيامبر اسلام خود را بوسيله زنجير و کارد ها تا حدى ميکوبند که از اثر مجروح شدن خون بر بدن شان جارى ميشود.

احمد فهیم صدیقی رئیس سازمان خط نو می گوید که سازمان خط نو همه ساله کمپاین اهدای خون را در روز دهم محرم براى حمايت از  نیروهای امینی بخاطر که به خون نیاز دارند، راه اندازی می کند

وی افزود: "میخواهم فرهنگ اهدای خون در این روز از سوی مردم بخصوص عزادران نهادینه شود و آنان بجای قمه زنى و ریختن خون شان  بیایند به نیروهای شجاع امنیتی خود که در سنگر ها در برابر دشمن زخمی شده اند، خون اهدا کند."

موصوف گفت که آنان سال گذشته یکصدا هزار سی سی خون را در کابل وهرات جمع آوری کردند و امسال تلاش می کنند تا بیشتر از آن را به بانک خون تسلیم دهد.

به گفته او، تا اکنون(قبل از ظهرامروز) ۳۵۰۰۰ CC خون جمع آوری شده است مراجعین جهت اهداء خون در حال افزایش است.

احمد ولی هوتک یکتن از ورزشکاران رزمی کشور که بخاطر اهدای خون به پارک زرنگار آمده است می گوید: "اینجا آمدیم تا سربازان ما که در ولایت هلمند، نورستان، فاریاب و پکتيا و ... در نسگر ها زخمی شده اند، حمایت کرده و برای آنان خون اهدا کنیم به آنان بگویم که ما همرای تان استیم و شما را هرگز تنها نمی گذاریم."

او گفت که بجای ریختن خون بهتر است تا فرهنگ اهدای خون در افغانستان نهادینه شود و مردم در اهدای خون سهم بگیرند.

همچنان کریم خلیلی معاون پیشین ریاست جمهوری و رئیس شورای عالی صلح  در مراسم گرامی داشت از عاشورا گفت: "عاشورا یک وظیفه دینی،مذهبی و انسانی ما می باشد و هیچ گاه تنها مربوطه  به جامعه شيعه نیست بلکه عاشورا مربوطه به همه مسلمانان است و تجلیل از این روز با بنیاد مشقت و قربانی ها بوده و هیچ کسی نتوانسته که جلوی تجلیل و گرامیداشت از عاشورا را بگیرد."

او گفت که گروه های کور افراطی که می خواهند جلو تجلیل از عاشورا را بگیرند، کور خواندند و این آرزو را به گور خواهند برد.

او می گوید: "ما هراس از هیچ تهدیدی نداریم و آرزو همه گی ما اینست که عاشورا را به طور واقعی اش گرامی بداریم."

خلیلی بر اهدا خون به نیروهای امنیتی و دفاعی کشورتاکید کرد و گفت: "خودم آماده هستم تا خون خود را برای جوانان کشور که در سنگر از وطن دفاع می کنند، مجروحین و مریضان بی بضاعیت نیاز به خون دارند،اهدا کنم."

خلیلی علاوه کرد، جوانان فداکار که قمه می زنند و خون خود را روی جاده می ریزانند آیا  این بهتر است یا خون خود را در بانک امام حسین اهدا کنند تا وطندار خود را از مرگ نجات بدهند و یا یک فرزند این کشور که در سنگر مجروح گردیده است با دادن خون زندگی آنرا نجات دهند.

همچنان مسوولان شفاخانه حوزوی هرات نیز مى گویند که همزمان با مراسم عاشورا، کمپاین جمع آوری خون در چندین نقطه این ولایت راه اندازی شده  و تا اکنون ۲۲ هزار سی سی خون را جمع آوری کرده اند.

محمد رفیق شیرزی سخنگوی شفاخانه حوزوی هرات می گوید که شمارزیادی از اعزاداران حسینی خون شان را به مناسبت دهم محرم به نیازمندان اهدا شده تا بحال ۴۴۰ کیسه که بیش از ۲۲ هزارسی سی خون می شود توسط تیم سیار بانک خون جمع آوری شده و این روند تا شام امروز ادامه دارد.

عنایت هاشمی مسئول بانک خون مرکزی وزارت صحت عامه گفت که  آنان در شهر کابل در ده نقطه مراکز اهدا خون را فعال نگهداشته و جوانان میتوانند، رفته در آنجا خون بدهند.

وی افزود که سه تیم سیار در شهرک امید سبز، مسجد الزهرا، پارک زرنگ و هفت تیم دیگر را درشفاخانه ها فعال ساخته اند و شهروندان بخصوص عزادران تا بحال صد ها هزار سی سی خون اهدا کرده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement