خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از کندهار به ارزش٤،٥ ميليون دالر انگور به خارج صادر شده است

از کندهار به ارزش٤،٥ ميليون دالر انگور به خارج صادر شده است

Oct 04, 2017 - 15:54

 کندهار (پژواک،١٢ميزان٩٦): مقامات اطاق تجارت کندهار می گویند که امسال از کندهار، به ارزش ٤،٥ میلیون دالر، بیش از بیست هزار تن انگور به خارج از کشور صادر شده است.

انجنیر عبدالباقی بینا معاون اطاق تجارت این ولایت، طی مصاحبۀ ویژۀ با آژانس خبری پژواک گفت که امسال سطح حاصلات انگور کندهار، بیشتر از ٥٠هزار تن می باشد که بیست هزار تن آن به خارج از کشور صادر شده است.

 

وی ارزش مجموعی انگور صادر شده به خارج از کشور را حدود ٤،٥ميليون دالر ياد کرد.

موصوف افزود که از جمله ٣٠هزار تن انگور دیگر، یک اندازۀ آن به ولایات داخلی کشور صادر و یک حصۀ آن نیز به کشمش تبدیل شده است.

به گفتۀ وی، بخش عمدۀ این انگور به پاکستان صادر شده؛ اما یک اندازۀ آن به هند و امارات متحدۀ عربی نیز صادر گرديده است.

وی افزود که پاکستان، مارکیت نزدیک و راحت  برای باغ داران و تاجران میوه های تازۀ کندهار می باشد.

وی گفت که سال گذشته، در زمان فصل صادرات انگور، راه سپین بولدک چند بار بسته شد که به سبب آن  باغ داران و تاجران هردو متضرر شدند؛ اما امسال کدام مشکل پیش نیامد و تا کنون روند صادرات انگور به پاکستان به شکل عادی جریان دارد.

موصوف افزود که از راه تورخم و سپین بولدک، به طور کلی روزانه بیش از دو هزار تن میوه های تازه و خشک به پاکستان صادر می شود.

 وی گفت: "شرایط پاکستان در تناسب با دیگر کشورها راحت می باشد، کشورهای دیگر به معیارهای بسته بندی و پیکنگ ارزش بیشتر می دهند، که بدبختانه پیکنگ میوه های ما هنوز معیاری نمی باشد و همچنان سهولت های صادرشدن میوه ها از پاکستان به دیگر کشور ها نیز موجود است؛ برای همین، اکنون اتکا بر پاکستان در بخش صادرات میوه بیشتر می باشد." 

اما بینا، افتتاح دهلیز هوایی افغانستان- هند را یک پیشرفت دیگر در عرصۀ صادرات میوه یاد کرد، که تا اکنون سه پرواز از کندهار صورت گرفته و در سه پرواز ١٢٠تن میوۀ تازه و خشک به هند ارسال شده است.

معاون اطاق تجارت گفت که در آغاز این روند، در میدان های هوایی افغانستان و هند مشکلات موجود بود؛ اما اکنون این مشکلات حل شده است.

به گفتۀ وی، در جریان پرواز اول از کندهار، میوۀ بارشده برای ١٥روز به هدف تحویلی مالیه و دیگر امور مربوطه، در میدان هوایی هند متوقف شده بود؛ اما این بار میوه ها درعین رسیدن طیاره به میدان هوایی هند، به مارکیت ها انتقال داده شده بود.

اما بینا گفت که در کندهار، اکنون نیز بعضی مشکلات موجود می باشد و برای نگهداری، چک و انتقال میوه، سهولت های بیشتر فراهم نمی باشد که بايد حل شود.

وی این سلسله را برای صادرات میوه های خشک و تازه، یک فرصت بزرگ دانسته گفت که انتقال میوه از راه زمینی، شش روز طول می کشد و بر هر کیلوگرام ٦٠سینت مصرف می آید؛ اما انتقال میوه از راه هوایی، طی چند ساعت انجام می شود و بر هر کیلوگرام، بیست سینت مصرف می آید.

بینا نه تنها خواهان ادامۀ این روند می باشد، بلکه از رئیس جمهور خواست که با کشور های دیگر نیز چنین دهلیزها را ایجاد نماید؛ تا میوۀ افغانستان به مارکیت های جهان راه یابد.

این مقام اطاق تجارت کندهار، راجع به سفر اخیر خود به ایران نیز معلومات ارائه کرد و گفت که ایران باهیئت اعزام شده از کندهار تعهد کرد که به تاجران افغان، اجازه می دهد که از راه ایران به کشورهای عربی و حتی اروپا صادرات نمایند.

وی گرچه این کار را بسیار مفید خواند؛ اما گفت که برای اطمينان و موفقیت بیشتر این پروسه، نیاز به تایید جهانی دارد که تاجران افغان مطمئن شوند که سرمایه گذاری شان محفوظ می باشد و یا در لیست سیاه شامل نمی شود؛ چرا که ایران در بعضی مسایل با جهان مشکلات دارد.

تاجران میوۀ تازۀ کندهار نیز می گویند که امسال در عرصۀ صادرات انگور و دیگر میوه ها مشکلات وجود نداشت، و ایجاد سهولت برای انتقال میوه از طریق طیاره های کارگو به هندوستان نیز یک اقدام بهتر بود.

سعد الدین سعید مسوول فابریکۀ (کیندافروت) پروسس و بسته بندی معیاری میوه ها در کندهار گفت که ده ها تن انگور و میوه های دیگر را، از طریق دهلیز هوایی افغانستان- هند به این کشور صادر کرده است.

وی افزود که همزمان با افتتاح این دهلیز، هم سطح صادرات میوه ها بالا رفته و هم مارکیت بهتر پیدا کرده است.

وی گفت که امسال در بخش صادرات انگور، یک پیشترفت دیگر این بود که از راه زمینی در موترهای یخچالی انتقال داده می شد که به سبب آن، عمر میوه بیشتر می شود و با کیفیت اصلی خود تا مارکیت خارجی می رسد.

باغ داران کندهار نیز می گویند که انتقال میوه ها ار طریق هوایی آرزوهای آنها را بیشتر کرده و این روند با کشور های دیگر نیز آغاز شود.

محمد امان صاحب یک باغ انگور منطقۀ پاشمول ولسوالی "ژیړۍ" کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که این خواست بسیار دیرینۀ باغداران و تاجران بود که حکومت، سهولت انتقال میوه ها از راه هوایی را برای آنها آماده کند.

وی افزود که به پاکستان، نزدیک به تمام صادرات میوه های تازه از طریق زمینی صورت می گیرد، که سود بیشتر آن به تاجران پاکستانی می رسيد؛ چرا که آنها میوه های افغانستان را به نام خود شان به کشورهای دیگر صادر می نمایند.

به گفتۀ وی، به سبب دهلیز هوایی افغانستان- هند، باغداران و تاجران افغان قادر شدند که میوه های خود را به هند و کشورهای دیگر صادر و سود آن به خود شان برسد.

احمد الله فیضی مسوول میدان هوایی کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که هر نوع سهولت ها و پرسونل برای نگهداری، چک و انتقال میوه را در اختیار دارد و در٢٤ساعت در خدمت آنها می باشد.

وی افزود زمانیکه پیکنگ میوه ها به شکل معیاری نشده باشد، طبیعی است که چک کردن آن زمان می برد.

اما وی گفت که در این مورد، با مسوولان اطاق تجارت و تاجران صحبت کرده که باید بسته بندی به شکل معیاری انجام شود؛ تا چک کردن میوه ها و انتقال آن از طریق هوا به راحتی انجام شود.

قابل ذکر است که اکنون نیز روند صادرات انگور و میوه های دیگر، از کندهار جریان دارد و به پاکستان هر روز، تنها از راه سپین بولدک ٢٠٠تن ميوه صادر مى شود.

 

 

 

 

 

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement