خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سفیر افغانستان در ایران از دیدگاه این کشور در قبال مدیریت آب های افغانستان انتقاد کرد

سفیر افغانستان در ایران از دیدگاه این کشور در قبال مدیریت آب های افغانستان انتقاد کرد

Oct 06, 2017 - 13:51

کابل(پژواک، ۱۴میزان۹۶):سفیر افغانستان در ایران، گفته است هر وقت خشکسالی در ایران رخ می دهد، افغانستان مقصر جلوه داده می شود و این گونه تحریک ذهنیت ها بی انصافی است.

نصیر احمد نور این مسئله را در گفتگو با خبرگزاری کار ایران(ایلنا) بیان کرده است.

وی گفته است:"میان دو کشور معاهده ۱۳۵۱ آب هلمند وجود دارد؛ افغانستان بارها تاکید کرده که بر مفاد این معاهده پایبند است اما متاسفانه در ایران هرگاه خشکسالی اتفاق می‌افتد، همیشه افغانستان مقصر جلوه داده می‌شود و این بی‌انصافی است که بعضی ذهنیت‌ها را علیه افغانستان تحریک می‌کنند."

نور افزوده است:" نزدیک به ۴۰ سال است که افغانستان درگیر جنگ‌های تحمیلی است؛ ما در نتیجه این جنگ‌ها بسیاری از آبادی‌ها و کشتزارها و سیستم‌های آبیاری‌ خود را از دست دادیم و دهقانان ما هم مانند دیگر اقشار مجبور به مهاجرت شدند. در نتیجه ما نه تنها در این مدت آب را بر ایران نبستیم، بلکه همان استفاده سنتی را هم از آب‌هایمان نداشتیم و در نتیجه تقریبا همه آب به سمت ایران جریان داشته است."

به گفته نصیر احمد نور، ایران حدود ۲۰ سال است که از خشکسالی رنج می‌برد و در این مدت افغانستان حتی به شکل سنتی هم از آب های خود استفاده نکرده است و اگر با وجود این که همه آب رودخانه های افغانستان به سمت ایران می آمده است و باز هم ایران مشکل بی آبی دارد، پس باید ریشه مشکل در جایی دیگری جستجو شود.

سفیر افغانستان در تهران تصریح کرده است که افغانستان حق دارد همانند هر کشور دیگری از آب هایش استفاده کند و بر رودخانه های خود بند بسازد و آن را مدیریت کند.

نور خاطر نشان کرده است که تغییر اقلیم، کاهش در میزان بارندگی و مصرف چندصد درصد بیشتر آب از جانب ایران نسبت به معاهده دو جانبه، از دلایل اصلی خشکسالی شمرده می شود.

وی با اشاره به اقدامات ایران به ویژه حفر چاه های آب در حاشیه دریاچه هامون( مرز مشترک بین ولایات نیمروز افغانستان و سیستان و بلوچستان ایران)در جانب ایران چاه نیمه‌های متعددی است که صدها میلیون متر مکعب آب در آن‌ها ذخیره می‌شوند و در نتیجه جلوی جریان آب گرفته می‌شود.

سفیر تاکید کرده است که هرگاه این گونه مسائل به درستی بررسی شود، مشخص خواهد شد که مسوولیت خشکسالی و کم‌آبی در ایران ارتباطی با افغانستان ندارد.

 سفیر افغانستان با بیان این که دو کشور درحال تنظیم" سند جامع همکاری های بلند مدت" هستند، افزوده است که پنج کمیته برای تنظیم این سند از هر دو طرف تشکیل شده است که یکی از آنها، کمیته آب است و انتظار می رود با ادامه کار آن نظرات دو کشور به هم نزدیک تر شود و توافق شان در سند مذکور درج شود.

بر مبنای معاهده ۱۳۵۱ افغانستان و ایران در مورد رود هلمند، سالانه ۸۵۰ میلیون متر مکعب از آب این رودخانه( ۲۶ مترمکعب در هر ثانیه) به ایران تعلق می گیرد. حکومت افغانستان با تاکید بر اهمیت اجرای این معاهده، در سال های اخیر برای مدیریت آب های جاری در غرب کشور از جمله هریرود، فراه رود و هلمند(هیرمند) که به سمت ایران جاری است، تلاش کرده است.

در این مدت، با تکمیل بند سلما بر روی هریرود، اقداماتی در راستای ساخت بخش دوم بند کجکی و احداث بند کمال خان( بر روی رود هلمند) و بخش آباد(بر فراه رود) نیز روی دست گرفته شده است. 

اما این اقدامات حکومت افغانستان با واکنش منفی ایران روبرو شده است.

 حسن روحانی، رئیس جمهور ایران ۱۲ سرطان سال جاری در نشست بین المللی تهران که در رابطه به افزایش گرد و غبار برگزار شده بود گفت که ساخت و ساز بندهای آب در کشورهای همسایه از جمله سلما، کجکی و کمال خان در افغانستان، بر ایران تاثیرگذار است و ایران نمی تواند در این زمینه بی تفاوت بماند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement