خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنی: بخشی از وظایف وزارت معارف بخاطر ناتوانی مدیریتی از آن گرفته شود

غنی: بخشی از وظایف وزارت معارف بخاطر ناتوانی مدیریتی از آن گرفته شود

Nov 11, 2017 - 18:08

کابل (پژواک، ۲۰عقرب ۹۶): ريیس جمهور ميگويد که بیش از ۶۰ درصد کارمندان خدمات ملکی در چوکات وزارت معارف است؛ اما به دلیل ناتوانی مدیریتی، باید بخشی از وظایف از چوکات این وزارت بیرون شود.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در خبرنامه یی که به دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفته، گفته است که محمد اشرف غنی رئیس جمهور، این موضوع را امروز در نشست شورای عالی قوای بشری که در ارگ برگزار شد، بیان کرده است.

ابتدا، محمد ابراهیم شینواری معین تعلمیات عمومی وزارت معارف، برنامه عمل وزارت معارف را ارائه کرد.

وی گفت که هدف این برنامه، تجدید تعهد وزارت معارف در خصوص اصلاح بنیادی سیستم تعلیمی و ساختن معیار به خاطر عملکردهای قابل تطبیق این وزارت می باشد.

 شینواری افزود: "برنامۀ اصلاحی وزارت معارف؛ شامل اصلاح وظایف اساسی و تشکیل، منابع بشری، تدارکات، مدیریت مالی، سیستم معلوماتی مدیریت تعلیمی، کنترول و محو فساد، مصرف موثر منابع، نظارت و ارزیابی برنامه های وزارت معارف و تفتیش داخلی می باشد."

معین تعلمیات عمومی وزارت معارف در زمینه کیفیت و مرتبط بودن این برنامه اصلاحی گفت که این بخش پنج فعالیت از جمله اصلاح نصاب تعلیمی، چاپ و توزیع کتاب های درسی، آموزش معلمین، نظارت تعلیمی و استفاده از تکنالوژی در معارف را در بر می گیرد.

به گفته شینواری، بخش دیگر این برنامه اصلاحی دسترسی عادلانه به معارف است که فعالیت های عمدۀ آن شامل تعلیم کودکان بیرون از مکتب، افزایش سهم بخش خصوصی در معارف، عادلانه ساختن خدمات تعلیمات عمومی، اصلاح و توسعه  تعلیمات تخنیکی و مسلکی و سواد و تعلیم بزرگ سالان می باشد.

محمد اشرف غنی با اشاره به مشکلات معارف کشور گفت: "وضعیت فعلی وزارت معارف پاسخگو نیست و ما ضرورت به برخی اقدامات در این عرصه داریم؛ هدف اساسی این است که ما چطور در زمینه بهبود و کیفیت معارف تغییر بیاوریم و با کار روی مدل های مختلف، این تغییر باید به وجود آید."

وی افزود: "تشکیل فعلی وزارت معارف قابل تداوم نیست و باید تشکیل و وظایف این وزارت مشخص شود و یک کارگروه از ادارۀ احصائیه و وزارت مخابرات، در رابطه به وزارت معارف کار کند تا تعداد معلمین و امکانات موجود آن به صورت دقیق مشخص شود."

به گفته رئیس جمهور، شوراهایی که توسط برنامه میثاق شهروندی ایجاد شده اند، می توانند در تثبیت تعداد معلمین، نصاب تعلیمی و مکتب کمک کنند.

اما محمد اشرف غنی با ابراز نارضایتی از کارکرد وزارت معارف گفت: "از اینکه بیشتر از ۶۰ درصد کارمندان خدمات ملکی در چوکات وزارت معارف می باشند، مدیریت آن در توان این وزارت نیست و ضرورت است تا بخشی از وظایف را از چوکات این وزارت بیرون سازیم."

وی خاطر نشان کرد که وزارت معارف، بر روند کار تا صنف دوازدهم تمرکز کند و باید برای دارالمعلمین ها و بخش های تعلیمات تخنیکی، بدیل های دیگر در نظر گرفته شود.

رئیس دولت تصریح کرد که نصاب تعلیمی، تدارکات، مدیریت مالی، استفادۀ موثر از منابع و مبارزه با فساد در وزارت معارف، به کارهای بیشتر نیاز دارد و باید بخاطر پیشبرد مؤثر آن، دیدگاه ها و طرح های جامعه مدنی نیز گرفته شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement