خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نخستین نشست سه جانبه وزیران خارجه افغانستان، پاکستان و چین ماه آینده برگزار می شود

نخستین نشست سه جانبه وزیران خارجه افغانستان، پاکستان و چین ماه آینده برگزار می شود

Nov 18, 2017 - 10:09

بیجینگ (پژواک، ۲۷ عقرب ۹۶): یک مقام چینایی می گوید، این کشور به منظور بهبود روابط افغانستان و پاکستان، از روند همکاری "برد- برد" بین این دو همسایه خود حمایت می کند و به زودی میزبان یک اجلاس سه جانبه در این زمینه خواهد بود.

چن فنگ ) Chen Feng)، رئیس بخش آسیای وزارت امور خارجه چین این موضوع را در نشستی با گروهی از خبرنگاران افغان و پاکستانی در بیجینگ بیان کرد.

وی با اشاره به تلاش چین برای اجرای پروژه بزرگ "یک کمربند، یک راه" یا راه ابریشم نوین که افغانستان و پاکستان را نیز در بر می گیرد، گفت که چین به خاطر سهم گیری بیشتر در توسعه منطقه کار می کند و از همین رو ضمن حمایت از روند صلح به رهبری افغان ها، خواهان بهبود روابط افغانستان و پاکستان می باشد.

رئیس بخش آسیای وزارت خارجه چین افزود: "ما به خاطر ایجاد روابط خوب دو جانبه میان افغانستان و پاکستان، طرح نشست های سه جانبه را روی دست گرفته ایم و میزبان نخستین نشست خواهیم بود."

فنگ خاطر نشان کرد که وزیر امور خارجه چین در ماه سرطان در سفر به کابل و اسلام آباد در مورد صلح و امنیت منطقه و افرایش ارتباطات و همکاری های اقتصادی، تقویت روابط دوجانبه، برگزاری نشست های سه جانبه وزیران خارجه سه کشور در مورد مسايل مورد علاقه و از سرگیری نشست گروه هماهنگی چهارجانبه (افغانستان، پاکستان، چین و امریکا) صحبت کرده بود و با افغانستان و پاکستان با آن موافقت کرده بودند.

همچنان، به گفته این مقام چینایی هر سه جانب در مورد اجرای حدود ۳۰ پروژه از جمله در زمینه پالیسی ارتباطات، زیربناها، معیشت و برنامه تبادل نظر مردم سه کشور به توافق رسیدند و کار روی مسايل توافق شده ادامه دارد.

وی تصریح کرد که در همین راستا نشست و تبادل نظر خبرنگاران دو کشور روی دست گرفته شده است و قرار است این روند تقویت گردد.

رئیس بخش آسیای وزارت خارجه چین در ادامه دیدار با هیئت مشترک خبرنگاران افغان و پاکستانی، با اشاره به روابط افغانستان و پاکستان گفت که مسئله افغانستان پیچیده است و طرح اتهام از سوی دو کشور به یک دیگر نه تنها باعث حل تنش نمی شود، بلکه زمینه را برای ادامه آن و مداخله دیگر کشورها فراهم می کند.

این مقام چینایی با تاکید بر ضرورت حل تنش میان دو کشور، از آمادگی برای میانجی گیری در این زمینه خبر داد.

چن فنگ با بیان این که اجرای این کار برای چین یک چالش است، افزود: "ما نمی خواهیم در امور دو کشور همسایه خود مداخله کنیم و نمی توانیم قضاوت کنیم که کی راست و کی غلط است اما می توانیم روند همکاری برد- برد دوجانبه را برای حل تنش موجود بین آنها مساعد بسازیم."

در سومین نشست گروه هماهنگی چهارجانبه که ۱۷ دلو ۱۳۹۴ در اسلام ‌آباد برگزار شد، "نقشه راهی" برای آغاز گفتگوهای صلح بین دولت افغانستان و طالبان به تصویب رسید.

اما در نشست های چهارم و پنجم این گفتگوها، نقشه مذکور تحقق نیافت و باعث شد که روابط افغانستان با پاکستان تیره شود. در ماه اسد سال جاری رئیس جمهور امریکا ضمن اعلام استراتژی جدید این کشور در قبال افغانستان، پاکستان را به پناه دادن و پشتیبانی از مخالفان مسلح دولت افغانستان متهم کرد و گفت که به همین دلیل روند فشار بر پاکستان را افزایش خواهد داد و مخالفان مسلح دولت افغانستان نیز سرکوب خواهند شد.

ماه گذشته، جنرال قمر باجوا لوی درستیز اردوی پاکستان در راس هیئتی به کابل سفر کرد و پس از آن با توافق مقام های دو کشور، ششمین نشست گروه هماهنگی مشترک بعد از یک و نیم سال تاخیر به منظور زمینه سازی روند صلح افغانستان در شهر مسقط پایتخت عمان برگزار شد.

هر چند تا اکنون جزئیات این نشست روشن نیست اما مقام های افغان تاکید کرده اند که روند گفتگوها را در صورتی ادامه خواهند داد که جانب پاکستانی به تعهدات خود در قبال تامین صلح در افغانستان عمل کند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement