خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"انتقال اقتصادی عمده ترین مشکل حکومت افغانستان است"

"انتقال اقتصادی عمده ترین مشکل حکومت افغانستان است"

Nov 19, 2017 - 10:34

بیجینگ (پژواک، ۲۸ عقرب۹۶): رییس مرکز مطالعات آسیای جنوبی پوهنتون دولتی پِکینگ چین می گوید که تروریزم، خطرجدی برای افغانستان و منطقه است؛ اما عمده ترین مشکل حکومت افغانستان، انتقال به یک اقتصاد پویا و بهبود وضعیت اقتصادی مردم است.

ونگ شو(Wang Xu) در دیدار با هیئتی از خبرنگاران افغان و پاکستانی در بیجینگ گفت که تنش سیاسی بین افغانستان و پاکستان و اتهام های دوجانبه، به شکل مؤثری به فرصت های دو کشور برای بهبود روابط آسیب رسانده است.

 وی تاکید کرد که  اختلاف های سیاسی، همواره بین کشورهای مختلف وجود داشته است؛ اما نباید تنش زا و مخرب باشد.

رئیس مرکز مطالعات آسیای جنوبی پوهنتون دولتی پکینگ، به طور نمونه از وجود اختلاف های سیاسی و حتی مرزی میان چین و هند نام برد؛ اما خاطر نشان کرد که تقویت روابط و داد و ستد اقتصادی دو کشور، این مسائل را به حاشیه برده است و این کار می تواند در میان افغانستان و پاکستان نیز صورت بگیرد.

ونگ شو با اشاره به نگرانی افغان ها به دیدگاه برخی از مقام های پاکستانی در زمینه چگونگی برخورد با تروریزم و تفکیک آن به خوب و بد گفت که تروریزم خوب و بد، وجود ندارد و در هرحالت خطرناک است و این مسئله باید جدی گرفته شود.

رئیس این مرکز مطالعاتی، در مورد روند صلح افغانستان نیز گفت که اجرای این طرح به همکاری بین المللی وابسته است؛ اما در صورتی که با مالکیت و رهبری افغان ها صورت نگیرد، نتیجۀ مثبت و پایدار نخواهد داشت.

شو افزود که در افغانستان، ظرفیت بسیار گسترده یی وجود دارد؛ اما مشکل حکومت افغانستان، انتقال اقتصادی و بهره وری درست از منابع بزرگ این کشور به ویژه معادن است.

به گفته رئیس مرکز مطالعات آسیای جنوبی پوهنتون پکینگ، افغانستان برای رسیدن به یک اقتصاد فعال و پویا، باید در زمینه ظرفیت سازی بهتر و بیشتر در داخل این کشور کار کند و می تواند از تجارب دیگر کشورها به ویژه چین، استفاده نمايد. 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement