خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جنجال بر سر مالکيت زمين درفارياب هفت مجروح برجاگذاشت

جنجال بر سر مالکيت زمين درفارياب هفت مجروح برجاگذاشت

Nov 19, 2017 - 15:08

ميمنه(پژواک،٢٨عقرب ٩٦): شماری از باشندگان ناحيه هشتم شهر ميمنه و پوليس قوماندانی امنيه فارياب، بر سر مالکيت  ٤٠ جريب زمين که در اختيار پوليس قرار دارد، با هم درگير شدند و هفت تن از طرفين مجروح گرديدند.

اين باشندگان ناحيه هشتم شهر ميمنه که تعداد شان به دو صد تن ميرسد، مى گويند که ۴۰ جريب زمين ميراثی شان در ساحه ناحيۀ سوم شهر، از ساليان متمادی در قبضه قوماندانی امنيه قرار دارد، ۱۰ سال مى شود دعوا می کنند؛ محاکم فارياب، ستره محکمه و رياست عمومی قضايای دولت، فيصله قطعی صادر و حکم کردند که زمين مذکور به آنان سپرده شود؛ اما پوليس از حکم محاکم تمرد می کند.

آنان مدعی هستند که بر اساس فيصله محاکم، خواستند زمين خود را تصاحب و در بين ورثه ها تقسيم نمايند که پوليس بالای شان حمله کرده چهارتن به شمول سه زن را به اثر فير مرمی و لت و کوب زخمی ساختند.

اما پوليس می گويد که اين افراد بالای  مديريت سمت پنج پوليس حمله کرده، بالاى پرسونل پوليس سنگ و چوب پرتاب  کردند و قصد داشتند که ذريعه بلدوزر، ديپوی مهمات را تخريب و حريق سازند.

ضياء گل يکتن از باشندگان ناحيه هشتم شهر ميمنه گفت که چهل جريب زمين ميراثی، از خسرش در قبضه پوليس است؛ بر اساس فيصله و حکم محاکم فارياب، ستره محکمه و رياست عمومی قضايای دولت، به تقسيم زمين بين ورثه ها و اعمار سرپناه پرداختند که پوليس بالای شان حمله کرده، سه  زن و يک مرد را زخمی ساخته اند.

اين زن افزود که ده سال مى شود دعوا دارند و طی اين مدت، قوماندانی امنيه نتوانست حد اقل يک ورق سندی را ارايه کند که زمين مذکور دولتی می باشد.

امير محمد يکی ديگر از مدعيان گفت که چهل جريب زمين پدری اش، درسال ۱۳۶۰ توسط حکام وقت غصب و ساختمان قرارگاه غند توپچی ساخته شد و پس از به ميان آمدن حکومت حامد کرزی، برای گرفتن زمين شان اقدام کردند. محاکم و قضايای دولت فيصله کردند که بايد زمين مسترد گردد؛ اما قوماندانی امنيه از حکم محکمه ابا می ورزد.

 وی افزود که بخش بزرگى از زمين را در دست دارند، کشت و زراعت می کنند، ۱۳ جريب آن را برای گنج بازار اجاره داده اند که اين، ثابت می سازد ملکيت شخصی آنها است.

وی هشدار داد که اگر دولت به صدای شان توجه نکند و زمين شانرا واپس ندهد، خيمه های خود را بر نمی دارند و خون می ريزند؛ اما ملکيت شانرا می گيرند.

با اينحال قوماندان امنيه و آمر امنيت قوماندانی امنيه فارياب، در جبهه جنگ هستند و پژواک  نتوانست  پاسخ آنها را داشته باشد؛ اما برخی مسوولين ديگر پوليس می گويند که زمين يادشده در دهه ۱۳۶۰ زمانی که گلاب زوی وزيرد داخلۀ وقت بود، خريداری شده و  در اختيار غند توپچی قرار داده شد.

مسوولين در قوماندانی گفتند که اين افراد، بدون اينکه اداره محلی و به خصوص پوليس را در جريان بگذارند، بالای  ماموريت سمت پنجم پوليس يورش بردند، سه تن از منسوبين پوليس اناث را لت و کوب کردند و قصد داشتند کانتينرها و ذخاير پوليس را به و سيله اسکواتر منهدم و آتش بزنند.

څارمن عزيزه و معصومه از منسوبين پوليس، که در اين درگيری زخم برداشته اند مى گويند که طبق هدايت مقام ها، در ساحه ماموريت سمت پنج پوليس رفتند تا شورشگران را به آرامش دعوت و از خشونت جلوگيری کنند؛ اما در زير چوب، تبر و سنگ قرار گرفته  وزخمى شدند .

 عبدالمقيم راسخ معاون مقام ولايت تاييد کرد که بين  قومندانی امنيه و يکتعداد اشخاص بالای زمين موسوم  به غند توپچی دعوا وجود دارد؛ اين موضوع سبب بروز جنجال بين پوليس و دعواگران شد که رهبری ولايت، از گسترش آن جلوگيری کرد.

همچنان راسخ تاييد نمود که محاکم و قضايای دولت، دعوا را به نفع ورثه حاجی شيرمحمد فيصله کرده اند؛ اما گفت که به تازه گی وزارت عدليه و رياست عمومی قضايای دولت، با ارسال مکتوبى عنوانی مقام ولايت، چگونگی دعوای زمين بين اشخاص و دولت را شرح داده و تاکيد کرده اند که رياست عدليه با ارائه اسناد در محکمه ابتدائيه فارياب، بايد از حقوق و ملکيت دولت دفاع کند.

وی افزود که پيرامون موضوع، جلسه امنيتی را با شرکت مسوولين ذيربط، ادارات عدليه و اراضی و طرف مقابل برگزار کرده و فيصله نمودند که تا دو هفتۀ ديگر، قوماندانی امنيه مسئله را با وزارت مربوطه مطرح نمايد و رياست عدليه، صورت دعوايش را ترتيب و به محکمه ارائه بدارد؛ آنچه که محکمه فيصله نهايی را صادر کرد، به آن طرفين بايد قناعت نمايند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement