خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخی وکلا خواستار مساعد کردن زمينۀ بازگشت دوستم به کشور شدند

برخی وکلا خواستار مساعد کردن زمينۀ بازگشت دوستم به کشور شدند

Nov 22, 2017 - 15:23

کابل (پژواک، اول قوس۹۶): برخی اعضای ولسی جرگه، ضمن اينکه خواستار مساعد کردن زمينه به بازگشت عبدالرشید دوستم معاون اول رییس جمهور به کشور شدند، گفتند که بايد جلو دامن زدن به اختلافات قومى در داخل نظام گرفته شود.

احمد ايشچى عضو پيشين جنبش ملى، والی سابق جوزجان و يک تن از متنفذين قومى در ولايت جوزجان؛ يک سال پيش مدعى شد که دوستم او را بازداشت کرد و سپس به محافظانش دستور داد که بر او تجاوز کنند.

اين قضيه تحت تعقيب قرار دارد؛ اما دوستم حدود شش ماه پيش به ترکيه رفت و چند ماه پيش زمانى که خواست به کشور برگردد، به طياره حامل او اجازۀ نشست در ميدان هوايى بلخ داده نشد. 

در نشست امروز این جرگه، روی این موضوع بحث شد.

عبدالستار درزابی نماینده مردم جوزجان در این جرگه گفت: «حلقاتی در داخل نظام در پی حذف فزیکی جنرال دوستم هستند و به اساس یک توطئه این دوسیه براى او ترتیب شده است.»

وی افزود: «اگر معاون اول جنایت کرده، باید محکمۀ خاص به اساس قانون تشکیل شود و به او جزا داده شود؛ در غیر آن  څارنوالی حق بررسی و محاکمه معاون اول رییس جمهور را ندارد.»

او هشدار داد: «اگر حکومت از راه های قانونی زمینه برگشت جنرال دوستم را مساعد نکند، ما به زور او را وارد کشور می کنیم و هر مشکلی که به وجود آمد مسوولیت آن به دوش حکومت خواهد بود.»

درزابی بدون ارایه جزئیات مدعى شد که اخیراً ۲۵جنرال اوزبیک و ترکمن به نام قوم از نظام حذف شده و این روند ادامه دارد.

حبیب افغان نماینده کوچی ها در این جرگه نیز گفت که برخی حلقات در داخل نظام سعی دارند تا اختلافات را دامن زده و برخی اقوام را حذف بکنند.

او بآ اشاره به جنرال دوستم گفت: «اگر معاون صاحب اول مجرم است، باید محاکمه شود؛ در غیر آن مسوولیت حکومت است که زمینۀ بازگشت او را مساعد و جلو هرج و مرج را بگیرد.»

به گفته موصوف؛ جنرال دوستم در یک تکت انتخاباتی با رییس جمهور از سوی مردم انتخاب شده و هیچ کسی حق ندارد که او را حذف کند.

حاجی ظاهر قدیر محمد نعیم حمیدزی لالی و شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز از موجودیت یک حلقه در درون نظام یاد کردند، که به گفتۀ آنها مصروف دامن زدن به اختلافات قومی می باشند.

آنها از رییس جمهور خواستند تا جلو توطیه سازی را بگیرد؛ زیرا دامن زدن به اختلافات قومی به نفع هیچ کسی نیست و باعث ایجاد مشکلات بیشتر برای افغان ها خواهد شد.

همایون همایون نایب اول ولسی جرگه که امروز رياست جلسه را برعهده داشت نيز از حکومت خواست تا زمینۀ بازگشت دوستم را مساعد و جلو هرج و مرج را در کشور بگیرند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement