خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سروردانش: آموزش آلوده به فساد هیچ سودی برای مردم ندارد

سروردانش: آموزش آلوده به فساد هیچ سودی برای مردم ندارد

Nov 25, 2017 - 15:58

 کابل (پژواک، ٤قوس ٩٦): معاون دوم رييس جمهور، حين معرفى سرپرست وزارت تحصيلات عالى را به کارمندان اين وزارت گفت که به محصلان در کنار کسب علم، باید انسانیت و اخلاق هم آموزش داده شود؛ تا الگوی عدالتخواهی و وطندوستی باشند، نه انسان های عقده ای و تند رو.

 سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، قبل از ظهر روز نجیب الله خواجه عمری نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات عالی را به مسوولان و کارمندان آن وزارت معرفی کرد.
دانش درصحبت هايش،  وزارت تحصیلات عالی را یکی از ادارات کلیدی حکومت و سکاندار حرکت علمی کشور در کدر سازی و تربیت جوانان برای ارتقای ظرفیت بشری و مدیریت جامعه عنوان کرد.

معاون رئیس جمهور، بازنگری نصاب درسی و ارتقای کیفیت، ارتقای علمی استادان پوهنتون ها، راه اندازی برنامه تحقیقی و پژوهشی در مراکز آکادمیک، استقلال مسلکی و مالی تحصیلات عالی، اصلاح اسناد تقنینی مربوطه، مسأله بورسیه و اهمیت سکتور خصوصی در تحصیلات عالی را از موارد مهم و اثر گذار در بهبود سیستم تحصیلات عالی کشور خواند.

اين مقام بلند پايۀ حکومت با تأکید بر ضرورت رسیدگی وزارت تحصیلات عالی به دانشگاه ها نسبت به مشکلات محصلین و محیط تحصیلی گفت که اگر عنصر استاد یک رکن عمده در تحصیلات عالی است، محصل عنصر مهم تر و بلکه هدف اصلی تحصیلات عالی است.
موصوف با ابراز تأسف از وضعیت موجود در دانشگاه ها نسبت به محصلان تصریح کرد که این وضعیت یک زنگ خطر جدی را به صدا در آورده است.

 وی با اشاره به قضیه خود کشی زهرا خاوری یکی از محصلان دانشگاه کابل و با ابراز تأسف نسبت به آن حادثه، تأکید کرد که این قضیه نباید یک امر عادی تلقی شود.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه به قضیه مرگ زهرا خاوری نباید رنگ قومی داده شود تأکید کرد که: «این قضیه باید از نگاه عدلی و قضایی به صورت بی طرفانه تحقیق و بررسی شود و نتایج آن به اطلاع همه مردم رسانده شود.»

دانش ضمن آنکه از وزارت تحصیلات عالی و ریاست دانشگاه کابل خواست تا جوانب عدلی و قضایی، علل و عوامل مربوط به مسایل داخلی محیط تحصیلی را نیز به صورت دقیق بررسی کند، گفت: «غیر از قضیه زهرا خاوری، داستان های زیاد دیگری از نحوه نمره دادن ها و سخت گیری های بی جا و حتی برخوردهای تعصب آمیز قومی و زبانی و مشکلات داخل لیلیه ها شنیده می شود و حتی بدتر و تأسف آورتر از همه حکایت هایی است که از سوء استفاده های جنسی و اذیت و آزار دختران در پوهنتون ها نقل می شود. »

وى تأکید کرد: «آموزش آلوده به فساد، انحراف و افراطی گری هیچ سودی برای جوانان و مردم ما ندارد. ما در کنار کسب علم، باید انسانیت، اخلاق، اعتدال، انصاف و عدالت را هم بیاموزیم و جوانانی تربیت کنیم که نمونه و الگوی عدالت خواهی و حق طلبی و وطن دوستی باشند، نه انسان های عقده ای و پر از کینه و نفرت و تندروی.»

وی گفت: «شاید به زبان آوردن این گونه موارد به دلایلی درست نباشد، ولی از کتمان کردن و سکوت کردن و لب فروبستن مشکل حل نمی شود. شاید ما بخواهیم زبان ببندیم و روی همه چیز سرپوش بگذاریم، ولی نمی توانیم در دنیای تکنالوژی امروز، جلو قدرت غیر قابل کنترل رسانه ها و شبکه های اجتماعی را بگیریم.»
  دانش گفت: (آیا این مایه ننگ نیست که دختر محصلی به هم صنفی هایش و حتی مدیر تدریسی پوهنځی به دختران توصیه کند که «هیچ وقت تنهایی به اطاق استادان مرد نروید!» آیا این قابل قبول است که یک دختر با این همه شرایط سخت و دشوار از دورترین و فقیر ترین نقاط کشور با شور و شوق فراوان، خود را به پوهنتون برساند و سرانجام یا دست به خودکشی بزند و یا پوهنتون را برای خود جهنمی ببیند که آرزو کند هر چه زودتر از شر آن خلاص شود!

وی خطاب به استادان دانشگاه ها گفت نباید اجازه دهید که اخلاق فاسد و اندیشه تاریک عده محدودی، دامن پاک و اندیشه همه شما را آلوده کند.

وی پیشنهاد کرد که در وزارت تحصیلات و یا در پوهنتون ها یک معاونت خاص و یا ریاست امور فرهنگی و تربیتی نیز ایجاد گردد تا به این آفت های فکری، فرهنگی و اخلاقی رسیدگی کند.
وی در بخش دیگر از سخنانش راجع به نشر مکتوبی که گویا رهبری حکومت هدایت داده است تا در قطعه خاص ضد شورش، کسی از قوم محترم تاجیک جذب نشود گفت: «متأسفم که امروز گاهی از کاهی، کوهی ساخته می شود و گاهی هم به کوه های بزرگ حقایق، به اندازه پر کاهی اهمیت داده نمی شود و عده ای هم آگاهانه یا ناآگاهانه از هر بهانه ای برای کمپاین خود، بر ضد حکومت، پروپاگند به راه می اندازند.»
به گفته معاون رئیس جمهور؛ اینکه آن مکتوب چگونه تهیه شده و چگونه نشر شده و آیا کدام اشتباه قصدی یا سهوی وجود داشته یا نه، تحت بررسی قرار دارد؛ اما مهم حقیقت قضیه است که به گونه دیگر تبلیغ می شود.
دانش ، به منظور روشن شدن افکار عمومی آمار و ارقام تشکیل این بخش از پولیس را به خوانش گرفت که براساس آن قوماندانی عمومی امن و نظم عامه دارای هشت لوا است، که مجموع تشکیل آن به شمول افسر و ساتنمن 13049 نفر است. از این مجموعه از نگاه ترکیب قومی، 7030 نفر آن تاجیک، 3287 نفر پشتون، 918 نفر هزاره، 683 نفر اوزبیک، 199 نفر پشه ای، 20 نفر بلوچ، 25 نفرنورستانی، 89 نفر عرب، 29 نفر ایماق و 77 نفر ترکمن هستند. قطعه ضد آشوب که جزء همین قوماندانی است، متشکل از 500 نفر است که از نگاه ترکیب قومی، 391 نفر آن تاجیک، 60 نفر پشتون، 29 نفر هزاره و 11 نفر اوزبیک، 5 نفر پشه ای، 3 نفر عرب و 1 نفر بلوچ هستند.
وی گفت: ( آیا با این ترکیب این ادعا درست است که قوم بزرگ تاجیک ما از این قطعه پولیس حذف شده است؟ آیا نباید نتیجه بگیریم که دست های پیدا و پنهان در صدد ایجاد تفرقه قومی هستند؟)
همچنین نجیب الله خواجه عمری نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات عالی نیز در سخنرانی خود با اشاره به اینکه مدیریت وزارت تحصیلات عالی، کاری سنگین است و وی پس از مطالعه و بررسی وضعیت، این مسوولیت را به عهده گرفته است، بخشی از اولویت های کاری خویش را نیز برشمرد.
وی آموزش باکیفیت، ارتقای ظرفیت کادر های علمی، اعتبار دهی مؤسسات تحصیلات عالی دولتی و خصوصی، تقویت پژوهش و فرهنگ تحقیق، توأمیت های علمی، نهادینه شدن شایسته سالاری و تخصص گرایی، تقویت حضور زنان در تحصیلات عالی، مبارزه به افساد اداری را از اولویت های کاری خویش عنوان کرد.
دراین برنامه شماری از اعضای کابینه، نمایندگان مردم در شورای ملی، استادان دانشگاه ها، معینان و مسوولان وزارت تحصیلات عالی و شمار دیگری از مقام های دولتی نیز حضور داشتند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement