Pajhwok Services

SMS News Service

Photo Service

Election Coverage

Special Mining Page

Afghan Peace Process Special Page

Addvertise With Pajhwok

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

Suggest a Story

Pajhwok is interested in your story suggestions. Please tell us your thoughts by clicking here.

يک نوجوان بامیانی ميخواهد از کچالو انرژی برق تولید کند

يک نوجوان بامیانی ميخواهد از کچالو انرژی برق تولید کند

By
On
Feb 20, 2016 - 10:44

بامیان (پژواک، اول حوت ٩٤): يک نوجوان مبتکر بامیانی، طرح تولید برق از کچالو را روی دست دارد تا از آن، در روشنی منازل استفاده به عمل آید.

این جوان مبتکر، حسین داد نام دارد و از منطقۀ سبزآب کالو مربوط ولسوالی شیبر بامیان می­باشد.

وی که شانزده سال عمر دارد، متعلم صنف دهم مکتب بوده و ابتکاراتی قبلاً در عرصه تکنالوژی داشته و این بار قصد دارد تا با استفاده از کچالو انرژی برق تولید نماید.

وی افزود طرح ياد شده که در سطح ابتدایی بالاى آن کار نموده، قادر به تولید جریان ضعیف برق می­باشد؛ اما برای توسعه آن باید به آزمایشات متعدد بپردازد تا این طرح عملی و قابل استفاده گردد.

حسین داد، افزون بر طرح تولید برق از کچالو، ایده های برای تولید برق از بخار چشمه های آب گرم و آب ثابت به طور دورانی و بدون مصرف اضافی را روی دست دارد.

این جوان مبتکر بامیانی، درصحبت اختصاصى با آژانس خبری پژواک گفت که این طرح ها را از جایی آموزش نگرفته است؛ اما توانسته با الهام از دیدن برخی وسایل و مطالعات انترنتی کارش را پیش ببرد.

موصوف افزود: "من همیشه در فکر این هستم که کار مفیدی برای مردم و کشورم انجام بدهم که به نفع مردم تمام شود."

به گفته وی، طرح هايی را که او روی دست دارد، در حدی نیست که مورد استفادۀ عام قرار داشته باشد؛ اما این طرح ها در آینده می­تواند یک نمونۀ خوب باشد تا نتیجۀ مثبت به دست دهد.

موصوف، قبلاً راکتی با بُرد شش کیلومتر، تراکتور که با آب حرکت می­کند، طیاره که با امواج رادیویی تا ده متر پرواز می­کند و اسکواتور را ساخته است.

وی، قبلاً نیز به پژواک گفته بود موشکی را که ساخته است، برای اهداف صلح آمیز می­باشد تا با انکشاف آن در آینده، برای فرستادن ماهواره ها و استفاده در عرصه های مخابراتی قرار گیرد.

محمد طاهر زهیر والی بامیان، با تحسین از خلاقیت فکری این نوجوان، وی را مورد تشویق و تمجید قرار داد.

والی بامیان همچنان جهت تشویق بیشتر از ابتکارات حسین داد، یک نمره زمین رهایشی و یک مقدار پول به وی اهدا نمود.

موصوف، وعده سپرد که در حد توان، از هیچ نوع همکاری با این مبتکر بامیانی دریغ نخواهد کرد و تلاش می­ورزد تا زمینه های جلب همکاری را از طرح هايی که قابل اجرا باشد، مساعد سازد.

عزیزالله مبین باشندۀ منطقه سبزآب کالو مربوط ولسوالی شیبر، به پژواک گفت چندین بار است که از این مبتکر کوچک بامیانى، طرح هايی را دیده و استعداد او را قابل قدر می­داند.

وی افزود که برای رشد چنین استعدادها باید دولت زمینه های خوبتری را فراهم نماید تا از طرح های همچو افراد مبتکر استفاده به عمل آید.

به گفته وی، پدرحسین داد پيشۀ دهقانى و نجارى دارد و نمی­تواند طرح های فرزندش را حمایت مالی نماید.

Related Article


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

Add new comment

Advertisement

Advertisement

Twitter Update